Dana 29. septembra 1916. godine novine širom zemlje su objavile vijest koja je promijenila standard bogatstva koji je nekada bio nezamisliv: Pojavio se prvi milijarder na svijetu.
“Kompanija Standard Oil dostigla je cijenu od 2.014 dolara, što je učinilo njenog osnivača milijarderom”, objavio je New York Times, dodajući da je velika cijena dionica Standard Oila gotovo sigurno učinila Džona D. Rokefelera milijarderom.
Više od jednog stoljeća nakon prvog američkog milijardera, pitanje ko će prvi postati bilioner ostaje zanimljivo. Mnoge kompanije su već postigle taj status, a nedavno i Berkshire Hathaway, koja je premašila vrijednost od 1 biliona dolara neposredno prije 94. rođendana svog osnivača, Vorena Bafeta. Nvidia, na primjer, sada ima vrijednost od 2,6 biliona dolara, nakon što je prošle godine postala članica kluba triliona.
A šta je sa pojedincima? Prema nedavnom izvještaju Akademije Informa Connect, Teslin osnivač i izvršni direktor Ilon Mask će vjerovatno biti prvi bilioner. O tome smo već pisali.
Mask trenutno drži titulu najbogatije osobe na svijetu sa 251 milijardom dolara, prema Bloomberg Billionaires Indexu. Connect Academy predviđa da će postati trilioner tokom 2027. godine, pod uslovom da njegovo bogatstvo nastavi rasti po prosječnoj godišnjoj stopi od 110%.
Drugi prvi bilioner prema izvještaju biće Indijac Gautam Adani, osnivač Adani Group. Ako Adani zadrži svoju godišnju stopu rasta od 123%, postaće bilioner do 2028.
Jensen Huang, izvršni direktor Nvidije, čije je bogatstvo naglo poraslo sa 3 milijarde dolara na preko 90 milijardi dolara u pet godina, postaće trilioner do 2028, navodi se u izvještaju. Njegovo bogatstvo mora da nastavi rasti po prosječnoj godišnjoj stopi od 112% da bi postao bilioner. Nvidijine dionice već su porasle za oko 115% ove godine, nakon što su se više nego utrostručile prošle godine.
Četvrti na listi je Prajogo Pangestu iz Indonezije, osnivač Barito Pacific, indonežanskog energetskog i rudarskog konglomerata. U izvještaju se predviđa da bi Pangestu također mogao postati bilioner do 2028.
Izvršni direktor LVMH-a Bernar Arno, trenutno najbogatiji Evropljanin i treći najbogatiji čovjek na svijetu sa skoro 200 milijardi dolara, mogao bi postati bilioner oko 2030. godine, zajedno sa osnivačem Facebooka Markom Zakerbergom.
„Autsajderi“
Neki trenutni milijarderi koji se čine kao jaki kandidati da brzo postanu članovi kluba sa četiri nule nisu među prvih 10. Jeff Bezos, trenutno drugi najbogatiji čovjek na svijetu sa 200 milijardi dolara prema Bloombergu, nalazi se na 12. mjestu i ne bi postao trilioner do 2036. Leri Pejdž i Sergej Brin, osnivači Google-a, također će morati čekati 12 godina da postanu bilioneri – iako bi veštačka inteligencija mogla ubrzati njihov put.
Ljudi s najvećim šansama da postanu bilioneri:
.fb-background-color {
background: #ffffff !important;
}
.fb_iframe_widget_fluid_desktop iframe {
width: 100% !important;
}
Izvor: ( investitor.me / 033.ba )