Jubilarni 30. po redu Festival Baščaršijske noći će biti otvoren u srijedu, 1. jula, a na festivalsku pozornicu na Pozorišnom trgu – Susan Sontag stiže grupa Bombaj Štampa, koja iza sebe ima više od 40 godina postojanja. Koncert počinje u 21 sat, a ulaz je slobodan.
Grupa Bombaj Štampa je osnovana 1982. god. u Sarajevu kao dio pokreta Novi primitivizam. Grupu je osnovao gitarist Nedim Babović, a ubrzo im se priključio i Branko Đurić – Đuro. Nakon osnivanja počeli su po sarajevskim klubovima držati zajedničke i samostalne koncerte, na kojima su svirali svoje hitove “Željo, to je moj tim”, “Jogging across Alipašino polje” i “Dole”. Ove pjesme kasnije su se našle na LP ploči pod nazivom “Jogging across Alipašino polje (LP “Nove nade, nove snage)” iz 1984.
Djelovanje grupe uveliko su ograničavale Đurine glumačke obaveze, pa je njihov prvi album pod nazivom “Bombaj Štampa”, izdan tek 1987. god. Album “Ja mnogo bolje letim sam” objavljuju 1990. godine. Nakon dugogodišnje pauze grupa se ponovo okuplja, te 2010. objavljuje treći album pod nazivom “Neka DJ odmah dole CJ”. Najveći hit s ovog albuma su pjesme “Nedim” (obrada pjesme “Nadine” Chuck Berryja), i “Vriska”.
Grupa je 2026. godine objavila album “Voljeću te vječno, a možda i duže.“ Album označava povratak benda nakon 16 godina diskografske pauze i predstavlja jedno od najiščekivanijih regionalnih rock izdanja.
Pokrovitelji Festivala Baščaršijske noći su: Vlada Kantona Sarajevo/Ministarstvo kulture i sporta KS, Grad Sarajevo, Općina Stari Grad Sarajevo, Općina Centar Sarajevo.
Medijski partneri: FTV, TVSA, RSG Radio i Antena Sarajevo.
Uskoro više informacija o cjelokupnom program Festivala.



