Delegacija Kantona Sarajevo danas je obilježila 33. tužnu godišnjicu ubistva sedmero djece u ulici Bakarevićeva na Bistriku, odajući počast nevinim žrtvama jednog od brojnih zločina počinjenih nad građanima Sarajeva tokom opsade grada.
Cvijeće su položili i počast odali članovi porodica ubijene djece, predstavnici Udruženja roditelja ubijene djece Sarajeva 1992–1995, Unije civilnih žrtava rata Kantona Sarajevo, delegacije Grada Sarajeva i Općine Stari Grad, učenici i profesori Srednje škole za saobraćaj i komunikacije, te Mjesne zajednice Bistrik.
Prisutnima se, u ime organizatora – Kantona Sarajevo, ovim povodom emotivnim govorom obratila predstavnica Ministarstva zdravstva Kantona Sarajevo Amra Hadžimuratović-Čustović, koja je istakla da je granata ispaljena s agresorskih položaja Vojske Republike Srpske prije 33 godine zauvijek prekinula dječiju igru i ugasila sedam mladih života.
Podsjetila je da su tog kobnog dana, 26. juna 1993. godine, ubijeni: Nihada Ćatić, Velida Muftić, Senad Pliska, Almir Poturić, Sanjin Rustempašić, Sinanudin Šećerović i Belma Zijadić.
“Patnju njihovih roditelja niko ne može zamisliti, niti razumjeti njihov bol. Roditeljima upućujem duboko i iskreno ljudsko suosjećanje zbog nenadoknadivog gubitka”, poručila je Hadžimuratović-Čustović.
U svom govoru naglasila je da ovo okupljanje nije samo čin sjećanja na sedmero djece ubijene u ulici Bakarevića, već i izraz poštovanja prema više od 1.600 ubijene djece Sarajeva i više od 11.000 građana koji su izgubili živote tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu.
Podsjetila je da je hiljadudnevna opsada Sarajeva ostavila neizbrisive posljedice, ali i svjedočila hrabrosti, dostojanstvu i izdržljivosti njegovih građana.
Hadžimuratović-Čustović je istakla i kako kultura sjećanja podrazumijeva više od prisjećanja na prošlost – ona predstavlja obavezu da se iz prošlosti uči kako se ovakvi zločini nikada i nikome više ne bi ponovili.
“Moramo se ujediniti u osudi svakog zločina protiv djece i protiv čovječnosti. Moramo se založiti za pravdu koja mora biti zadovoljena. Budućnost Bosne i Hercegovine mora biti izgrađena na osnovama mira, međusobnog poštovanja i zaštite ljudskog dostojanstva. To je naša moralna obaveza prema svim žrtvama agresije na Bosnu i Hercegovinu, a posebno prema svakom djetetu koje je izgubilo život”, poručila je.
Na kraju je zahvalila svim prisutnima što svojim dolaskom čuvaju istinu i kulturu sjećanja, te naglasila da će se institucije i društvo nastaviti odlučno suprotstavljati svakom obliku mržnje, netolerancije i negiranja počinjenih zločina.
Prisutni su učenjem fatihe i minutom šutnje odali počast ubijenoj djeci.
Obilježavanje godišnjice proteklo je u dostojanstvenoj i emotivnoj atmosferi, uz zajedničku poruku da sjećanje na ubijenu djecu Sarajeva mora ostati trajna opomena i obaveza svih generacija da čuvaju mir, istinu i ljudsko dostojanstvo.



