Vlada Kantona Sarajevo oštro je demantovala nedavne medijske navode koji se tiču produženja radnog vremena ugostiteljskih objekata u glavnom gradu.
Iz ove institucije jasno su poručili da oni nemaju apsolutno nikakvu nadležnost po tom pitanju, te su pozvali lokalne zajednice da preuzmu svoju odgovornost.
Zakonska nadležnost isključivo na općinama
Kako se navodi u zvaničnom saopštenju zakonska nadležnost za određivanje radnog vremena ugostiteljskih objekata, kao i svih javnih skupova povjerena je isključivo općinama.
Te lokalne zajednice svoju moć po ovom pitanju ostvaruju kroz zvanične odluke općinskih vijeća.
Sa druge strane Vlada Kantona Sarajevo u cjelokupnom tom postupku ne posjeduje apsolutno nikakve zakonske ovlasti niti mogućnost donošenja bilo kakvih odluka.
Pozitivni primjeri i ranija upozorenja
Imajući u vidu praksu iz prethodnih godina nadležni iz kantonalne vlade pravovremeno su organizovali više zajedničkih sastanaka sa predstavnicima svih sarajevskih općina.
Na tim susretima sve lokalne zajednice detaljno su upoznate sa aktuelnim pravnim okvirom.
Uz sve to Kantonalna uprava za inspekcijske poslove uputila im je i zvanično pismeno obavještenje o njihovim pravim zakonskim nadležnostima.
Da ne postoje apsolutno nikakve pravne niti proceduralne prepreke za donošenje ovakvih odluka najbolje pokazuju svijetli primjeri iz općina Stari Grad i Hadžići.
Njihova rukovodstva već su postupila u potpunom skladu sa važećim zakonom, te su donijela odgovarajuće akte i na taj način produžila radno vrijeme kafića.
Apel ostalim lokalnim zajednicama
S obzirom na sve navedene činjenice tvrdnje pojedinih medija da je Vlada Kantona Sarajevo ili sam premijer odbio produžiti radno vrijeme potpuno su netačne.
Iz vlade jasno poručuju da je pravno nemoguće odbiti postupanje po onoj nadležnosti koja zapravo zakonski uopšte i ne postoji.
Ovom prilikom upućen je i snažan apel svim preostalim općinama da bez ikakvog daljeg odlaganja iskoriste ovlaštenja koja im zakon jasno daje a sve u najboljem interesu brojnih građana privrednih subjekata i stranih turista.
Na samom kraju saopštenja istaknuto je da je aktuelna Vlada Kantona Sarajevo u proteklom periodu uložila zaista rekordna finansijska sredstva u razvoj turizma, kulture, sporta i zabavnih sadržaja.
Oni ostaju u potpunosti posvećeni stvaranju izuzetno povoljnog ambijenta za bogat program raznih manifestacija koje nas tek očekuju u narednim mjesecima.



