Globalna neizvjesnost i sve veća otpuštanja čine pronalaženje posla težim. Istovremeno, rastući troškovi života čine važnim da ljudi zadrže svoje trenutne poslove, čak i ako su stresni.
Kompanija Claims.co.uk je izvijestila o najstresnijim poslovima na osnovu podataka Uprave za zdravlje i sigurnost (HSE) u Ujedinjenom Kraljevstvu.
Prikupljeni podaci obuhvatali su stope depresije, stresa i anksioznosti prijavljene od strane zaposlenih.
Policajci su identifikovani kao najviše izloženi stresu u Velikoj Britaniji, dok su socijalni radnici i stručnjaci za socijalnu pomoć takođe prijavili visok nivo stresa. Gotovo jedna od 50 osoba je izjavila da posao negativno utiče na njihovo mentalno zdravlje.
U istraživanju sprovedenom u Holandiji, Belgiji, Ujedinjenom Kraljevstvu i Njemačkoj, pokazalo se da je dvije trećine zaposlenih u Evropi pod stresom. Obrazovanje i zdravstvo su sektori s najvećim nivoom stresa.
Studija je istakla važnost podrške za mentalno zdravlje zaposlenih, uz preporuku redovnih pauza, resursa za mentalno zdravlje i otvorene komunikacije.
Nedostatak ravnoteže između života i posla može dodatno pogoršati stres na poslu, posebno u slučajevima gdje su granice između rada i privatnog života mutne.
London je identifikovan kao najizgoreniji grad u Evropi, sa većinom britanskih radnika izloženih visokom ili ekstremnom stresu. Google pretrage potvrdile su visoku stopu stresa među radnicima u ovom gradu.
Brojni faktori, poput obima posla i nedostatka podrške, mogu doprinijeti povećanju nivoa stresa na poslu. Prepoznavanje znakova sagorijevanja važno je za održavanje mentalnog zdravlja zaposlenih.
Izvor: ( investitor.me / 033.ba )