
Muzej stradanja građana Bosne i Hercegovine će trajno svjedočiti o patnjama prisilno zarobljenih građana i građanki, kao i o torturama koje su preživjeli u “Sonji” i logoru “Bunker”. Direktor Memorijalnog centra Sarajevo Ahmed Kulanić obišao je radove koji se izvode na unutrašnjoj rekonstrukciji centralne zgrade, restorana na prostoru nekadašnjeg Pansiona “Kon-Tiki” u Vogošći, ali i vanjskom uređenju oko ovog prostora.
Ova posjeta ima veliki značaj jer pokazuje koliko je važno njegovanje kulture sjećanja i podsjećanje na teške trenutke iz naše prošlosti. Prilikom posjete direktor Memorijalnog centra Sarajevo Ahmed Kulanić istakao je da će ovaj muzej biti mjesto gdje će se dostojanstveno čuvati uspomene na nevino stradale, ali i prostor edukacije za buduće generacije. Također, vrše se i pripremni radovi za izgradnju prostora u kojem će biti smješten istraživačko-dokumentacioni centar vezan za prikupljanje građe o dešavanjima u brojnim agresorskim logorima širom Bosne i Hercegovine. Naravno, sastavni dio muzejske postavke biće i rekonstruisani logor, betonski, “Bunker” u kojem su lgoraši prolazili kroz različite vidove psihičkih i fizičkih tortura, žene golgotu silovanja, i u kojem je, od 800 prinudno zatočenih, ubijeno 400 civila, žena i djece.
Izgradnja Muzeja stradanja ima za cilj očuvati istinu o prošlim događajima i podsjetiti sve nas na važnost mira, tolerancije i zajedništva. Planirano je da muzej sadrži dokumente, fotografije, lične predmete žrtava i multimedijalne sadržaje koji će posjetiteljima pružiti sveobuhvatan uvid u tragedije koje su se dogodile. Na području općine Vogošća od maja 1992. godine bilo je zarobljeno više od 800 građana nesrpske nacionalnosti iz Vogošće, Ilijaša, Hadžića i drugih mjesta. Zatvarani su i mučeni u logorima od kojih su najpoznatiji bili Planjina kuća, Nakina garaža, Bunker i u pansionu “Kon-Tiki”.