back to top

KORUPCIJSKI SKANDAL U EU: UZIMAO SKUPOCJENE POKLONE

Postoji sumnja da je Trupković, kao tadašnji pomoćnik ministrice kulture i medija Nine Obuljen Koržinek, nakon razornog zemljotresa koji je u martu 2020. pogodio područje Grada Zagreba, Krapinsko-zagorske te Zagrebačke županije, bio imenovan čelnikom tima za pregled i identifikaciju zgrada oštećenih zemljotresom, što je uključivalo trodimenzionalno dokumentiranje oštećenja.

Trupković dogovorio da će angažirati Geodetski fakultet u zamjenu za novac

Koristeći situaciju i svoj službeni položaj, Trupković je s Đapom dogovorio da će se poduzeti sve potrebne radnje kako bi Ministarstvo kulture i medija na poslovima popisa i procjene šteta na nepokretnim kulturnim dobrima prouzročenim potresom, angažiralo Geodetski fakultet u zamjenu za novac i druge poklone, saopćio je EPPO.

EPPO ističe kako postoji sumnja da je Geodetski fakultet u dogovoru s Trupkovićem dostavljao Ministarstvu izvještje po znatno višoj cijeni po kojoj bi iste radove obavile firme s potrebnim kadrovima i opremom. Istraga je pokazala i da je Trupković bez ikakve odgovarajuće kontrole potvrđivao izvještaj o obavljenim radovima koja je podnosio Đapo u u ime Geodetskog fakulteta.

  • Prema pribavljenim dokazima, ti izvještaji su lažno navodila da su određene zgrade snimljene ili su ipak navodile zgrade za koje su plaćanja već bila izvršena na temelju ranijih izvještaja – stoji u saopćenju EPPO-a.

EPPO: Đapo i Pribičević dali Trupkoviću 39.000 eura i pametni sat

EPPO ističe da je povodom toga, a na temelju tri tako odobrena izvještaja, Ministarstvo kulture i medija platilo Geodetskom fakultetu više od 2,5 milijuna kuna.

Ured tužitelja dodaje da je u 2021. od tih 2,5 milijuna eura, iznos od 800.000 eura knjižen na teret Fonda solidarnosti Europske unije (FSEU), a potom, zbog neprovođenja odgovarajućeg postupka javne nabave, taj je iznos 31. decembar 2023. preknjižen na teret državnog budžeta.

Trupković je, nastavlja EPPO, odobrio plaćanje bez odgovarajuće provjere i na temelju četvrtog izvještaja koje je podnio Đapo i to u iznosu od 3,2 milijuna eura. Međutim, to plaćanje nije izvršeno jer su službenici Ministarstva utvrdili da su u tom izvještaju navedene zgrade koje su već bile uključene i plaćene u ranije dostavljenim izvještajima.

Istraga je pokazala da su Đapo i Pribičević koristili dio tog novca za svoju korist, čime su prisvojili nepripadnu materijalnu korist sebi i drugima i to u iznosu od najmanje 384.000 eura. Za dogovoreno postupanje u više navrata su Trupkoviću kao mito predali najmanje 39.000 eura i pametni sat Apple Watch u vrijednosti od 370 eura.

Šteta za budžet preko milijun eura

EPPO smatra da je preplaćivanjem radova zbog prenapuhanih cijena nanesena šteta državnom budžetu od preko milion eura. Dodaje i da su zbog loše obavljenog posla, i u nekim slučajevima nepostojanja trodimenzionalnih snimki, taj posao morale ponovno obavljati druge kompanije, što je dovelo do dodatnih troškova od 31.681 eura, čime je nanesena šteta FSEU-u, iz kojeg su se financirali ti dodatni troškovi.

Ured tužitelja navodi da su ov hapšenja rezultat istražnih radnji provedenih u saradnji sa Samostalnim sektorom za financijske istrage Porezne uprave Ministarstva financija i Pnuskokom, koje su dovele do pretraga u Ministarstvu kulture sredinom proteklog februara, kao i do prethodnih hapšenja početkom novembra prošle godine.

Prema pisanju medija, Trupković je nakon policijskih pretresa smijenjen s mjesta v. d. Šefa odjela Konzervatorskog odjela u Dubrovniku, ali je ostao na mjestu glavnog konzervatora u Upravi za zaštitu kulturne baštine.

(H.N./Index.hr)

The post KORUPCIJSKI SKANDAL U EU: UZIMAO SKUPOCJENE POKLONE first appeared on Hayat.ba.

hayat.ba

DRUGI UPRAVO ČITAJU

spot_img

Možda vas zanima