Pripremna predavanja u sklopu školskog kruga pete po redu Ekonomske olimpijade u BiH, koja je okupila nekoliko stotina učenika iz 51 srednje škole širom BiH, započela su u utorak, 25. marta na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu.
Na ovom prestižnom međunarodnom edukativnom takmičenju, nekoliko stotina učenika iz 51 srednje škole širom Bosne i Hercegovine, imaju priliku da steknu nova znanja iz ekonomije i finansija, kako uživo na predavanjima u Sarajevu, tako i putem online platforme.
Dekanesa Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, prof. dr. Meliha Bašić, istaknula je značaj ovog takmičenja za mlade:
“U vremenu brzih ekonomskih promjena i izazova, obrazovanje mladih u ovim oblastima postaje ključni alat za osnaživanje pojedinaca, ali i za izgradnju stabilnijeg i odgovornijeg društva. Kroz Ekonomsku olimpijadu učenici imaju priliku da uče od vrhunskih profesora sa Ekonomskog fakulteta, razvijaju kritičko mišljenje i pripremaju se za aktivno učešće u savremenim ekonomskim tokovima – kako na lokalnom, tako i na globalnom nivou. Svim učesnicima ovogodišnje Ekonomske olimpijade želimo iskrenu dobrodošlicu na Ekonomski fakultet u Sarajevu, mnogo uspjeha, sreće, lijepih trenutaka i nova prijateljstva. Radujemo se što ćemo biti dio njihovog puta ka znanju i ličnom razvoju.”
Ekonomija kao ključ uspjeha za mlade generacije
Prodekanica za međunarodnu saradnju Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, prof. dr. Hatidža Jahić naglasila je važnost ekonomskog obrazovanja za mlade i njegovu ulogu u oblikovanju njihove budućnosti:
“Razumijevanje ekonomskih principa od suštinskog je značaja za donošenje kvalitetnih odluka, kako na individualnom, tako i na društvenom nivou. Ekonomsku olimpijadu prepoznajemo kao izuzetnu priliku za učenike da razviju kritičko razmišljanje i prošire svoje vidike u oblasti ekonomije i finansija.”
Ekonomsku olimpijadu u BiH tradicionalno organizuju udruženje Liberalni forum i Univerzitet u Sarajevu – Ekonomski fakultet, a takmičenje ove godine ima podršku i od strane Centralne banke BiH, FabLab BiH, Visa, Raiffeisen Bank d.d. BiH i Agencije za osiguranje depozita BiH.
Predavači – ugledni stručnjaci iz akademskog i finansijskog sektora
Program pripremnih predavanja osmišljen je kako bi učenici dobili temeljno razumijevanje ekonomskih i finansijskih koncepata, koji će im pomoći u daljem takmičenju. Među predavačima su se našli ugledni profesori Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu i stručnjaci iz vodećih finansijskih institucija u BiH.
O ključnim aspektima mikroekonomije i makroekonomije govorili su prof. dr. Kasim Tatić, prof. dr. Hatidža Jahić i doc. dr. Adnan Muminović, dok je doc. dr. Tea Mioković Polić sa katedre za finansije predstavila značaj finansijske pismenosti. Dr. Emina Žunić Dželihodžić, samostalna stručna saradnica za monetarnu politiku Centralne banke BiH, govorila je o ulozi monetarne politike u stabilnosti ekonomije, dok je Jasmina Hadžić, savjetnica za investiranje u Agenciji za osiguranje depozita BiH, održala predavanje o osiguranju depozita i sigurnosti finansijskog sistema.
Posebno interesovanje učenika izazvalo je predavanje Ivone Zametice, direktorice istraživanja, strategije i ESG upravljanja i glavne ekonomske analitičarke Raiffeisen Bank d.d. BiH, koja je govorila o strategiji, održivosti i budućnosti bankarskih usluga za mlade generacije.
Međunarodno finale u Olimpiji
Direktorica Liberalnog foruma BiH Aida Hasanagić, izrazila je zadovoljstvo interesovanjem učenika i njihovom motivacijom da unaprijede svoja ekonomska znanja:
“Ekonomsku olimpijadu ne vidimo samo kao takmičenje, već kao platformu za osnaživanje mladih kroz ekonomsko obrazovanje. Oduševljeni smo posvećenošću učenika i profesora, što potvrđuje da postoji snažna potreba za ovakvim programima u obrazovnom sistemu.”
Pet najbolje plasiranih takmičara iz BiH dobiće priliku da odmjere znanje s vršnjacima iz cijelog svijeta na međunarodnom finalu, koje se održava u drevnoj Olimpiji u Grčkoj i pokažu stečene vještine u globalnoj konkurenciji.
Takmičenje se održava na engleskom jeziku, čime se učenici dodatno pripremaju za akademske i profesionalne izazove u međunarodnom okruženju.
Ekonomsku olimpijadu svake godine prati sve veći broj učenika i škola, potvrđujući njen značaj u jačanju ekonomske i finansijske pismenosti među mladima u Bosni i Hercegovini.