Izvršni direktor Alphabet-a, krovne Google-ove kompanije, Sundar Pičai je na pragu postizanja rijetke prekretnice za tehničkog direktora koji nije njen osnivač: 10-cifrenog bogatstva.
Otkako je Pičai (51) postao izvršni direktor Googlea 2015. godine, dionice su porasle više od 400%, značajno nadmašujući S&P 500 i Nasdaq u istom periodu. Postigao je novi rekord u petak nakon što je zarada kompanije u prvom tromjesečju nadmašila očekivanja, podstaknuta rastom vođenim vještačkom inteligencijom u svojoj jedinici za računarstvo u oblaku. Takođe je uveo dividendu po prvi put u istoriji kompanije.
Taj skup dostignuća, zajedno sa pozamašnim nagradama na dionicama koje su ga učinile jednim od najplaćenijih svjetskih rukovodilaca, povećao je Pičaijevo bogatstvo na skoro milijardu dolara, prema Bloombergovom indeksu milijardera.
Glasnogovornik Googlea je odbio da komentariše ove podatke.
Teško djetinjstvo
To je izuzetan uspon za čovjeka rodom iz Čenaja u Indiji, koji je odrastao u dvosobnom stanu u kojem su on i njegov mlađi brat spavali na podu u dnevnoj sobi. Tokom većeg dijela svog djetinjstva, Pičajevi nijesu imali televiziju ili auto, rekao je ranije u intervjuima. Ponekad nijesu imali ni tekuću vodu.
Porodica je dobila svoj prvi telefon kada je on imao 12 godina, što ga je, kako je rekao, upoznalo sa pogodnostima tehnologije. To je, zajedno sa zdravom radoznalošću za posao njegovog oca kao elektroinženjera za britanski konglomerat GEC, privuklo mladog Pičaija u tehnološku industriju.
U školi je bio odličan, a na kraju je dobio mjesto na prestižnom indijskom institutu za tehnologiju u Kharagpuru, gdje je studirao inženjerstvo. Kada je dobio stipendiju za ameručki univerzitet Stanford, njegov otac je povukao 1.000 dolara iz porodične ušteđevine – više od njegove godišnje plate – da pokrije troškove Pičaijeve avionske karte i druge troškove.
“Moji tata i mama su radili ono što su mnogi roditelji radili u to vrijeme”, rekao je Pičai u intervjuu 2014. godine. “Žrtvovali su mnogo svog života i koristili mnogo svog raspoloživog prihoda kako bi se pobrinuli da njihova djeca budu obrazovana.”
Nakon što je stekao još jednu naprednu diplomu na Wharton školi Univerziteta u Pensilvaniji i radio kao konsultant u McKinseyju, pridružio se Googleu 2004. kao menadžer proizvoda, vodeći razvoj velikih projekata kao što su Google Toolbar i Google Chrome.
‘Odličan fasilitator’
Pičaijeva skromnost i sposobnost da izgradi konsenzus sa kolegama rano su se pojavili, rekao je Keval Desai, koji je radio s njim tokom njegovih prvih godina u Googleu.
“On ne želi da bude najdominantniji glas”, rekao je Desai, koji je sada osnivač i generalni direktor u Shakti, firmi rizičnog kapitala sa sjedištem u San Francisku. “Vrlo mu je udobno u svojoj koži. To mu je vrlo rano omogućilo da bude odličan fasilitator među ovim snažnim, samovoljnim ljudima.”
Pičaija je 2015. godine odabrao suosnivač Lari Pejdž da bude izvršni direktor Googlea, dok je on postao izvršni direktor novoformirane holding kompanije Alphabet. Pičai je preuzeo i tu ulogu 2019. godine kada su Pejdž i drugi suosnivač Sergej Brin – dvojica od 10 najbogatijih ljudi na svijetu, prema Bloombergovom indeksu bogatstva – povukli iz svakodnevnog upravljanja.
„Ne postoji niko na koga smo se više oslanjali otkako je Alphabet osnovan i nema bolje osobe koja će voditi Google i Alphabet u budućnost“, rekli su Brin i Pejdž, koji zajedno imaju neto vrijednost od skoro 300 milijardi dolara, u pismu o Pičaiju 2019.
U vrijeme dok je bio izvršni direktor, Pičai je nadgledao veliko proširenje linije proizvoda kompanije dodavanjem Google Assistant-a, Google Home, Google Pixel-a, Google Workspace-a i još mnogo toga. On je takođe bio rani usvojilac vještačke inteligencije (AI), nazivajući je „prilikom koja se pruža jednom u generaciji“.
Iako je Alphabet kritikovan zbog svojih AI ponuda, a neki investitori dovode u pitanje njegovu sposobnost da se takmiči s OpenAI-om, prošlosedmična zarada pružila je sigurnost da se njegova potrošnja na tehnologiju počinje isplaćivati.
Pičaijeva neto vrijednost uključuje 424 miliona dolara trenutnih dionica, kao i oko 600 miliona dolara od prodaje dionica otkako je postao izvršni direktor. Bloombergov indeks bogatstva pretpostavlja da su te prodaje oporezovane i reinvestirane u berzu.
Pičaijev status skoro milijardera je podsjetnik na vrijednost koju je stvorio tokom svog vremena na čelu Googlea, rekao je Desai.
“Ono što mi govori je prije svega da su dioničari postupili ispravno, kada su ga imenovali. Kompanija je imala koristi jer su Googleove dionice zaista dobro poslovale”, dodao je.
.fb-background-color {
background: #ffffff !important;
}
.fb_iframe_widget_fluid_desktop iframe {
width: 100% !important;
}
investitor.me