back to top

SELMANOVIĆ OTKRIO DA SU LAGALI DA IMA PODMORNICU U NEUMU KOJOM PREVOZI DROGU

Od 23 uhapšenih, tužitelj Sanjin Kulenović za pet osoba je na posebnom ročištu, predložio mjere zabrane i to za Boška Jerkovića, Ibru Miladina, Ermina Alamerovića zvanog Kiki, Nedžada Suljevića i Aidu Helić.

Prema riječima tužitelja Sanjina Kulenovića, Alamerović i Suljević su prilikom ispitivanja u potpunosti priznali krivična djela koja im se stavljaju na teret.

Za 18 osumnjičenih Tužilaštvo je na odvojenom ročištu koje trajalo duže od devet sati zatražilo određivanje jednomjesečnog pritvora.

Pritvor je zatražen za Adnana Smajlovića, Sančeza Jukića, Aidu Halać, Tarika Zulovića, Harisa Behrama, Mirsada Skopljaka, Maka Šemšića, Elmira Sarića, Smajila Šikala, Mustafu Selmanovića, Vahidina Munjića, Senada Kadića, Adina Ćatića, Emira Druškića, Seada Preljevića, Davora Curla, Gordana Memiju i Edina Kačara.

Tužitelj Kulenović je obrazložio da se pritvor traži zbog opasnosti od bjekstva osumnjičenih, bojazni da bi mogli ometati istragu, utjecati na svjedoke ili uništavati dokaze ili ponoviti krivično djelo.

Sve odbrane osumnjičenih su zatražile od sutkinje Tatjane Kosović da odbaci prijedlog Tužilaštva BiH, te su kazali da se njihovi branjenici ne protive mjerama zabrane u zamjenu za neodređivanje pritvora.

Tužitelj Kulenović je sutkinji Tatjani Kosović, obrazlažući prijedlog, kazao da se osumnjičeni terete da su počinili krivična djela organizirani kriminal i to pranje novca, zloupotrebu službenog položaja i ovlaštenja, primanje nagrade ili dara za trgovinu utjecajem, te odavanje tajnih podataka.

Odbrane Vahidina Munjića, v.d. direktora FUP-a, te Mustafe Smajlovića, komandanta Jedinice za specijalnu podršku FMUP-a, te trojice policijskih službenika, Senada Kadića, Adina Ćatića i Emira Druškića zatražile su da se predmet u slučaju ovih pet osumnjičenika za zloupotrebu položaja i primanja dara ili nagrade odvoji od predmeta u kojima se 13 ostalih osumnjičenih terete za organizirani kriminal i pranje novca za narkokartel Tito i Dino na čijem je čelu Edin Gačanin.

Naime, advokati osumnjičenih policijskih čelnika i službenika su istakli da se njihovi branjenici terete za događaje iz 2016. godine kada je Edin Gačanin dolazio u Sarajevo kao navodni biznismen i trgovac skupocjenim automobilima i dijamantima, te da tada ni OSA ni SIPA-a, kao ni druge policijske agencije i pravosudne institucije nisu ni znale ko je Edin Gačanin niti da je kompromitirana i sigurnosno interesantna osoba.

Advokat Mirsad Crnovršanin kazao je da njegovi klijenti, Mustafa Smajlović, komandant Specijalne jedinice FUP-a, te policijski službenici, Emir Druškić, Adin Ćatić i Senad Kadić nisu imali kriptovane telefone, niti koristili aplikaciju Sky, kao i da se ne spominju u Sky prepiskama, te da je kontakt ove trojice službenika koji su osiguravali Gačanina 2016. godine tokom posjete BiH i Hrvatskoj, tada i okončan.

Advokat Crnovršanin je kazao i da je Sud BiH za Selmanovića i trojicu policijskih službenika izdao naredbu za organizirani kriminal, za pranje novca, neovlašteni promet opojnih droga, te zloupotrebu položaja, a da su potom ispitivani za skroz druga krivična djela.

  • A, prilikom ispitivanja njima su na teret stavljena potpuno druga djela na teret i to zloupotreba položaja i ovlasti i primanja dara i drugih oblika koristi. Stvara se percepcija i svijest da moji branjenici pripadaju grupi Edina Gačanina, što nije tačno. Kod mojih branjenika nije pronađen nijedan predmet koji se može dovesti u vezu s ovom grupom i s tim krivičnim djelima – kazao je Crnovršanin, dodajući da operativna saznanja nisu dokazi i da je riječ o mahalskim tračevima.

Inače, Crnovršanin je sutkinji Tatjani Kosović kao dokaze koji prema njegovim tvrdnjama idu u korist njegovih branjenika dostavio zapisnike sa saslušanja, ali i dokumentaciju za koju je naveo da dokazuje da ni OSA, ni SIPA, a ni tužilaštva nisu znali ni te 2016. a ni 2017. ni 2018. godine da je Edin Gačanin sigurnosno interesantna osoba.

On je kazao i da su policijski službenici, njegovi branjenici koji su 2016. godine bili u pratnji osiguranja Gačanina zajedno s njim prešli granicu BiH i Hrvatske, da se nisu krili i da u to vrijeme nisu mogli znati čime se on uistinu bavi, jer u protivnom to ne bi radili javno i transparentno.

Također, Crnovršanin je rekao da njegov branjenik Mustafa Smajlović nije mogao odrediti da li će trojica policijskih službenika u to vrijeme koristiti slobodne dane ili bolovanje, te da su za to bile nadležne druge službe.

Istakao je i da kod Smajlovića nije nađen nikakav sat, a kamoli Rolex koji se spominjao u javnosti da ga je njegov klijent dobio od Gačanina.

Selmanović je obraćajući se pred Sudom BiH kazao da mu je žao “što prolaze ovu torturu”.

On je rekao da nema mrlje u njegovoj karijeri dužoj od 30 godina naveo je kako ga je 2019. godine nazvao tadašnji direktor OSA-e Osman Mehmedagić Osmica i pitao ga “na čijoj je strani”, a da mu je on odgovorio da je na strani “istine i pravde” i da se od tada “sve preokrenulo”.

Spomenuo je i da ga je Osmica pitao “je li dao uniforme Čampari i Konakoviću”, kao i da je imao lažnu prijavu da navodno posjeduje podmornicu u Neumu i da krijumčari drogu te da je istraga pokazala da su to laži.

Selmanović nije detaljnije pojašnjavao širi kontekst ovih događaja, piše Raport.

The post SELMANOVIĆ OTKRIO DA SU LAGALI DA IMA PODMORNICU U NEUMU KOJOM PREVOZI DROGU first appeared on Hayat.ba.

hayat.ba

DRUGI UPRAVO ČITAJU

spot_img

Možda vas zanima