Okvirno četvrtina zaposlenih u Njemačkoj radi od kuće, kako pokazuje istraživanje Instituta za ekonomska istraživanja (IFO) iz Minhena. U Srbiji, sa druge strane, najnovije studije pokazuju da je rad iz firme obavezan za sve zaposlene u 46 odsto kompanija.
Prošle godine, prema regionalnom istraživanju „Infostuda” u kojem je učestvovalo više od 6.600 ispitanika, od kojih je više od 2.500 iz Srbije, samo osam procenata ispitanika je reklo da je u potpunosti radilo od kuće. Ova vrsta angažmana je posebno rasprostranjena u IT sektoru, gdje njemački radnici u prosjeku rade od kuće 58 procenata svog radnog vremena, dok je u građevinarstvu i ugostiteljstvu taj procenat samo dva odsto, prenosi Tanjug.
„Rad od kuće je čest u većim kompanijama, gdje zaposleni provedu u prosjeku 20 odsto svog radnog vremena kod kuće, dok je u malim i srednjim preduzećima taj procenat samo 15 odsto. Trenutno, 23,4 odsto njemačkih zaposlenih radi od kuće”, navodi se na web-stranici IFO.
U poređenju, u Srbiji ove godine istraživanje pokazuje da velike firme imaju veću fleksibilnost u vezi s radom od kuće, ali je generalno ovaj način rada sve manje popularan. Generalni podaci pokazuju da je rad iz firme obavezan za sve zaposlene u 46 odsto kompanija.
„Ispitanici izvan IT industrije potvrđuju da je rad od kuće manje prisutan. 47 odsto njih izjavilo je da je dolazak na radno mjesto obavezan, a nema značajnih promjena u odnosu na prošlogodišnje istraživanje. 57 procenata ispitanika je prošle godine reklo da ne radi od kuće jer im posao ne dozvoljava takav način rada”, navodi se u istraživanju.
Samo osam procenata ispitanika je radilo u potpunosti od kuće, dok je 12 procenata radilo po hibridnom modelu rada. Ove godine je obavezan rad iz kompanije prisutniji u manjim i srednjim preduzećima, dok veće firme pokazuju veću fleksibilnost.
„Oblasti kao što su marketing, mediji, komunikacije, bankarstvo, finansije i revizija imaju fleksibilnije oblike rada. Najviše ispitanika koji su rekli da je rad iz firme obavezan dolazi iz logistike, prevoza robe i putnika (67 odsto), proizvodnje (59 odsto) i trgovine/prodaje (56 procenata)”.
Zakon o radu u Srbiji propisuje da poslodavci moraju isplaćivati naknadu troškova za zaposlene koji rade od kuće. Istraživanje Centra za istraživanje javnih politika pokazalo je da samo 15 procenata poslodavaca isplaćuje ovu vrstu naknade.
Većina poslodavaca prati rad zaposlenih koji rade od kuće na isti način kao kada su radili u firmi. Najčešći način nadzora je praćenje pismenih i usmenih izvještaja zaposlenih, kao i praćenje e-mail korespondencije, korišćenje službenih vozila i telefona, aplikacija za praćenje efikasnosti rada, video-nadzor i praćenje aktivnosti zaposlenih na internetu.
.fb-background-color {
background: #ffffff !important;
}
.fb_iframe_widget_fluid_desktop iframe {
width: 100% !important;
}
Izvor: ( investitor.me / 033.ba )