Procjene Ujedinjenih nacija pokazuju da će Crna Gora, koja danas ima 638.000 stanovnika, prepoloviti broj stanovnika do 2100. godine i očekuje se da će tada živjeti 326.019 stanovnika.
Ovi podaci potiču iz baze podataka UN-a “Word Population Prospects”, koja pruža uvid u demografska kretanja širom svijeta. Oni nam omogućavaju uvid kako u prošlost, tako i u budućnost.
Pad stanovništva u regiji
Trend smanjenja broja stanovnika je izražen i u zemljama naše regije, gdje se očekuje da će se broj stanovnika gotovo prepoloviti do 2100. godine, prema UN-ovim projekcijama. AlJazeera Balkans istražuje kretanje stanovništva u sedam država regije – Sloveniji, Hrvatskoj, Srbiji, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Sjevernoj Makedoniji i Kosovu.
Prema projekcijama, u 2024. godini najmnogoljudnija država u regiji bit će Srbija sa 6,7 miliona stanovnika. Zatim slijede Hrvatska sa 3,9 miliona, Bosna i Hercegovina sa 3,2 miliona, Slovenija sa 2,1 milionom stanovnika, Sjeverna Makedonija sa 1,8 miliona stanovnika, Kosovo sa 1,7 miliona i Crna Gora sa oko 638.000 stanovnika. Ukupno, u regiji bivše Jugoslavije u 2024. godini živi oko 20 miliona stanovnika prema podacima UN-a.
UN-ove projekcije pokazuju da će do 2050. godine regija izgubiti tri miliona stanovnika, a ukupan broj stanovnika će se smanjiti na 16,9 miliona. Do 2100. godine, projekcije pokazuju da će države regije zajedno brojati samo 11 miliona stanovnika, skoro duplo manje od trenutnih 20 miliona.
Analize pokazuju da će Srbija do 2100. godine imati tri miliona stanovnika manje nego danas, odnosno 3,7 miliona stanovnika. Broj stanovnika u Hrvatskoj smanjit će se za 1,7 miliona na 2,1 milion, dok će Bosna i Hercegovina imati 1,8 miliona stanovnika manje i brojati 1,36 miliona. Sjeverna Makedonija će imati skoro milion stanovnika manje, procjenjuje UN, dok će Kosovo imati gotovo 600.000 stanovnika manje, brojeći više od milion ljudi.
Maksimum svjetskog stanovništva 2084. godine
Prema UN-u, trenutno na svijetu živi 8,17 milijardi ljudi, a očekuje se da će populacija dostići vrhunac 2084. godine sa 10,3 milijarde, nakon čega će početi blagi pad.
Iako se predviđa dalji rast globalne populacije, stopa rasta stanovništva se ubrzano smanjuje, pokazuju izvještaji. To je prvenstveno zbog smanjenja stope fertiliteta, odnosno broja djece po ženi u plodnom periodu života.
U Evropi, Americi i Aziji stope fertiliteta su ispod dva djeteta po ženi. Na afričkom kontinentu, iako više, brojka opada – sa skoro sedam djece po ženi sedamdesetih godina, na manje od četiri danas. Prema UN-u, očekuje se da će se ta brojka smanjivati na manje od tri do 2050. godine i približiti se dvije djece do kraja stoljeća.
Indija je pretekla Kinu kao najmnogoljudnija zemlja, dok je populacija Kine dostigla vrhunac i sada opada zbog smanjenja stope fertiliteta ispod “stope zamjene” potrebne za održavanje konstantne populacije.
Projekcije pokazuju da će populacija Indije nastaviti rasti do oko 1,7 milijardi do 2060. godine, nakon čega će početi opadati. Evropska populacija, procijenjena na 745 miliona ljudi u 2024. godini prema UN-u, smanjit će se na manje od 600 miliona do 2100. godine.
.fb-background-color {
background: #ffffff !important;
}
.fb_iframe_widget_fluid_desktop iframe {
width: 100% !important;
}
Izvor: ( investitor.me / 033.ba )