Kraljevska pošta (Royal Mail) datira još od Tjudora. U Engleskoj posluje kao poštanska služba od vladavine Henrika VIII. Sada je ova kultna britanska institucija na ivici da bude prodata češkom milijarderu Danielu Křetínskom, izazivajući strah za sudbine hiljada radnika i ključne nacionalne službe.
Britanska logistička kompanija International Distribution Services (IDS), koja posjeduje gubitašku poštansku kompaniju, rekla je u srijedu da je “razmišljala da preporuči” svojim dioničarima ponudu za preuzimanje od EP grupe Křetínskýja od 3,70 funti po dionici (4,31 eura).
EP grupa ima rok do 29. maja da ozvaniči svoju ponudu od 3,5 milijardi funti (4,08 milijarde eura) koja nije licitirana u formalnu ponudu za IDS.
Vjerovatna prodaja bi uslijedila nakon nekoliko teških godina za Royal Mail, koji je privatizovan 2013. godine. Pretrpjela je nagli pad potražnje za svojim uslugama, a gubici su narasli. Apeli Vladi da bude oslobođena obaveze dostavljanja pisama šest dana u sedmici ostali su bez odjeka.
Glasnogovornik britanskog odjeljenja za poslovanje i trgovinu rekao je za CNN da nema “trenutnih planova” da promijeni pravno obavezujuće usluge Royal Mail-a.
“Sve buduće promjene u radu Royal Mail-a će morati da uzmu u obzir uticaje na preduzeća i ranjive potrošače koji se oslanjaju na ovu vitalnu uslugu”, rekao je portparol.
Dakle, ko je “bijeli vitez” spreman da preuzme kompaniju koja je tokom prošle finansijske godine gubila 20 miliona funti (23 miliona eura) nedeljno?
‘Češka sfinga’
Křetínský je češki državljanin koji je svoje bogatstvo stekao kroz prostranu imperiju evropskih energetskih kompanija, trgovaca i fudbalskih klubova. Procjenjuje se da posjeduje imovinu vrijednu 7,7 milijardi dolara, prema Bloomberg Billionaires Indexu.
Ovaj 49-godišnji magnat započeo je karijeru kao advokat, prije nego što je prešao u češku investicionu banku, gdje je postao partner 2003. godine, navodi se na web stranici EP grupe.
Nekoliko godina kasnije, Křetínský je suosnivao “Energetický a průmyslový holding”, ili EPH, koji posjeduje evropske elektrane na gas i ugalj, firme za trgovinu robom i teretne kompanije, pokazuje web stranica njegove kompanije.
Milijarder je 2016. godine osnovao EP grupu sa poslovnim partnerom Patrikom Tkačem. Putem svog investicionog ogranka Vesa Equity Investment, Křetínský je stekao udjele u poznatim brendovima kao što su Foot Locker u Sjedinjenim Državama, FNAC u Francuskoj i supermarket Sainsbury’s u Ujedinjenom Kraljevstvu.
Stekao je reputaciju misteriozne ličnosti s obzirom na njegovu nevoljnost da javno govori o svojim poslovima. Toliko neuhvatljiv, u stvari, da ga je poljska verzija časopisa Newsweek 2019. nazvala “češkom sfingom”.
Sfinga, mitsko stvorenje koje potiče iz grčke mitologije, zahtijeva od putnika da riješe zagonetku prije nego što im dopuste da prođu.
Ali neki ljubitelji britanskog fudbala već će znati njegovo ime – prije tri godine, biznismen je kupio 27% udjela u Fudbalskom klubu West Ham United preko druge svoje investicione firme. To čini Křetínskýa drugim najvećim dioničarom kluba.
‘Britanski koliko god bude’
Potencijalni otkup Royal Mail-a izazvao je zabrinutost zbog posljedica prelaska kultne britanske institucije pod strano vlasništvo.
Reuters je u četvrtak izvijestio, pozivajući se na glasnogovornika premijera Rishija Sunaka, da se očekuje da će se britanski ministar poslovanja Kemi Badenoch sastati s IDS-om kako bi razgovarali o ponudi za preuzimanje.
Dave Ward, generalni sekretar Sindikata radnika u komunikacijama, koji predstavlja oko 110.000 radnika Royal Mail-a, rekao je da potencijalno preuzimanje investicione firme Křetínskýja predstavlja “prijetnju” budućnosti poštanskih usluga u Velikoj Britaniji.
Zamolio je da EP Grupa „odmah demonstrira“ posvećenost radu sa CWU i isključi bilo kakav potencijalni raspad Royal Mail-a ili smanjenje penzionih fondova njenih radnika.
“Ne može biti u redu da se ključni dio nacionalne infrastrukture prepusti u vlasništvo pojedinaca ili kompanija koji nemaju viziju za budućnost i jasan plan da radnu snagu stave u srce poslovanja Royal Mail-a”, rekao je Ward u izjavi u srijedu.
Jonathan Reynolds, poslovni glasnogovornik britanske opozicione Laburističke stranke, pozvao je EP Grupu u pismu da pruži “govzdene garancije” da će zadržati sjedište Royal Mail-a u Velikoj Britaniji i da će blisko sarađivati sa sindikatom.
“Kraljevska pošta je britanska koliko god može, a laburisti će preduzeti neophodne korake da očuvaju svoj nepobitni identitet i mjesto u javnom životu”, napisao je u pismu koje je objavio na X.
U prošlomjesečnom saopštenju, EP grupa je rekla da je “predan dugoročni investitor u Ujedinjenom Kraljevstvu” i vjeruje da je privatno ulaganje u Royal Mail “ključno” jer se ta usluga suočila sa eskalirajućom konkurencijom s multinacionalnim kompanijama na britanskom poštanskom tržištu.
“Kraljevska pošta (Royal Mail) je važno nacionalno bogatstvo koje bi imalo dugoročne koristi”, kažu iz kompanije. “(EP Grupa) je spremna podržati ovu kultnu kompaniju dok se transformiše i ponovo gradi u modernog poštanskog operatera koji svojim korisnicima pruža usluge visokog kvaliteta, stabilnost svoje radne snage i održive finansijske performanse.”
.fb-background-color {
background: #ffffff !important;
}
.fb_iframe_widget_fluid_desktop iframe {
width: 100% !important;
}
investitor.me