
Vijest da radnici Kantonalnog javnog komunalnog preduzeća Vodovod i Kanalizacija (KJKP ViK) danas, 15. aprila, nisu dobili zarađene plaće zbog blokiranih računa preduzeća, odjeknula je gradom i izazvala veliku zabrinutost.
Tim povodom kontaktirali smo v.d. direktora KJKP ViK Adnana Šeraka koji je za portal Radiosarajevo.ba objasnio o čemu se konkretno radi.
Šerak na početku našeg razgovor ističe da je situacija prilično komplikovana, a iz razloga što je to “problem” koji traje više od 20 godina, tačnije od 1997. godine.
Proces protiv ViK-a
“Direktor Porezne uprave je donio odluku da ViK ne plaća porez na nenaplaćene račune. ViK se prema pismenoj uputi tako i ponašao do 2021. godine, to je bio kao neki patriotski potez prema ViK-u, ne znam da li je bio usklađen sa zakonom jer je tada puno ljudi dobijalo račun ViK-a na imena prijeratnih vlasnika koji nisu stanovali u svojim stanovima. Mislim da su ogromni procenti u pitanju, veliki je broj neplaćenih računa i da bi se tad sačuvao ViK oni su donijeli takvu odluku”, govori nam Šerak na početku našeg razgovora.
Dodaje da je ‘dolaskom PDV-a’ 2006. godine to poništeno te da je “neko pokrenuo proces protiv ViK-a”.
“To je dobilo sudski epilog čini mi se 2009. ili 2012. godine i to je nekoliko puta dolazilo do Suda, Sud je zatim vraćao Poreznoj upravi na preispitivanje svoje odluke, kamate su u međuvremenu rasle, a do danas ukupni dug s kamatama iznosi oko 11-12 miliona KM.
Porezna uprava FBiH nam je na osnovu zapisnika neinterne odluke/rješenja blokirala račune ViK-a pred praznike. Mi ne sporimo taj proces i dug. Sud će dolučiti ko je u pravu, a ko nije”, ističe Šerak.
Predloženo rješenje
Dodaje da je on ponudio da se ide u poticanje sporazuma u kojem bi ViK na rate isplaćivao taj dug, ali nisu naišli na saglasnost.
“Porezna uprava je tražila garancije, Vlada KS je ponudila garancije u roku od par sati na vanrednoj sjednici, ali Porezna uprava to nije uzela kao prihvatljivo”, navodi dalje i dodaje da su tražili bankarsku garanciju što oni (ViK) ne mogu ponuditi jer su im blokirani računi.
“Mi smo krenuli u proces da se jedan dio imovine te vrijednosti da pod hipoteku, ali postoji tu niz koraka zbog kojih je to nemoguće brzo riješiti, jer mi nismo vlasnici te imovine i ne možemo sami donijeti takvu odluku”, govori direkotr ViK-a.
“Dok smo prošli svu tu proceduru, ubrzali, dobili smo hitnu sjednicu Skupštine KS koja bi trebala biti u četvrtak (17. aprila), ali nismo riješili problem. Molili smo (Poreznu upravu) da nam po principu GRAS-a ili Željeznica privremeno ‘oslobode’ račun, da platimo PDV državi do 10., nisu dozvolili. Nisu dozvolili ni da pustimo radnicima plaće.
Kraj agonije do kraja sedmice?
Stanje je takvo da radnici danas nisu dobili plaću, zasad to prihvataju jer znaju da mi nismo uzrok toga. Jedino dobro u svemu ovome je što smo dobili obećanje (od Porezne uprave) da novac sa računa neće biti oduzet, tako da ćemo odmah po “oslobađanju” račuan pustiti plaću radnicima, platiti PDV i pokriti što više dugova prema dobavljačima koji se ovih dana budu dodatno povećavali”, ističe Šerak.
Pojašnjava da Porezna uprava može privremeno “osloboditi” račun ViK-a kako bi platili PDV ili plaće, a što iz Porezne nisu učinili, odnosno dozvolili.
U ViK-u se, dodaje, nadaju raspletu situacije u petak, odnosno najkasnije u ponedjeljak (21. aprila) radnici bi trebali dobiti plaće.
Poskupljenje vode
Što se tiče ranije najavljenog poskupljenja vode za minimalno 48%, Šerak ističe da to nema veze sa aktuelnim problemom, već zbog povećanih troškova preduzeća.
“Od 2023. nam se u više navrata povećavala struja, zatim su plaće tri puta podizane, troškovi su znatno rasli, a prošle godine je formirano i stručno tijelo koje je procijenilo za koliko bi trebala voda poskupiti i oni su donijeli odluku da je to 48%. Ove godine je opet dva puta poskupljivala struja, imamo nove ugovore o radu, sve su to troškovi na teret ViK-a. Mi moramo više i ozbiljnije ulagati u vodovodnu mrežu, a za sve to nam treba novac.
Vlada je donijela odluku da se isto stručno tijelo okupi i “ažurira” troškove ViK-a u posljednje dvije godine, oni to trenutno rade, a ja očekujem da bi u narednih 10 dana trebali dobiti to mišljenje o potrebnom poskupljenju isporuke vode. Da li će to biti isti procenat – 48%, ili koji procenat niže ili više, ne mogu ulaziti u to jer nisam dio tog stručnog tijela. Kada mišljenje stigne Upravi ViK-a, mi ćemo to proslijediti Vladi KS i oni će onda ići u proces mogućeg povećanja, a oni će, siguran sam, jedan veći dio tog iznosa subvencionirati“, ističe direktor Vik-a.
Nada se, kaže, da će Vlada KS veći dio tog iznosa subvencionirati kako bi što manje opteretili stanovnike.
“Ali nakon 12 godina, nekoliko puta povećanja repromaterijala, cijene struje, goriva, plaća, a koji su nametnuti ViK-u, mi nemamo izbora, za godinu/dvije bi se ugrozilo vodosnabdijevanje. Mreža je stara 50-60 godina, vrlo mali procenat mreže je rekonstruisan, što znači da je davno bilo vrijeme da se mijenja. Posljedice su od tih prethodnih godina, ne bih da ulazim u to, ali ja znam šta je nama raditi i šta moramo raditi”, zaključuje direktor Vodovoda i Kanalizacije KS Adnan Šerak u razgovoru za portal Radiosarajevo.ba.