back to top

Vratnik i Ulica Mejdan

Sarajevsko naselje Vratnik i ulica Mejdan samo po sebi je dovoljno posebno, najstarije je naselje, veoma očuvano ali i dio kulturnog naslijeđa Bosne i Hercegovine, te od 2005. godine i nacionalni spomenik. 

Mnogi su pokušali opisati riječima ljepotu i važnost Vratnika, davali mu mnoge epitete, tražili način da iskažu ono što jeste ali od svih meni najdraži je ”Vratnik je duša Sarajeva” i mogu vam reći da je istina. 

Postoji više vjerovanja odakle potiče ime Vratnik ali dva se posebno izdvajaju. Prvi je da potiče iz slavenske riječi Bratnik, a drugi da ipak naselje nosi ime po vratima, jer predstavlja ulaz u Sarajevo.

Danas glavna ulica cijelog naselja se zove Vratnik Mejdan. 

Riječ mejdan predstavlja veliki prazan prostor u gradu, pa tako glavna ulica predstavlja i najprostraniji dio naselja. 

Vratnik i ulica Mejdan korijenje svog postojanja vuče još iz srednjeg vijeka, u predajama stoji da su u dolini Miljacke razvio kasnosrednjovjekovni grad koji se nalazi na mjestu današnje Bijele Tabije. 

vratnik i ulica mejdan
Sarajevsko naselje Vratnik samo po sebi je dovoljno posebno, najstarije je naselje..

Saobraćajnice koje su u Osmanskom dobu bile najznačajniji faktor razvoja Sarajeva postojale su i u srednjem vijeku i vodile su upravo kroz grad Vratnik. 

Bejtić je na Akademiji nauke Bosne i Hercegovine tokom predavanja 1977. godine iznio pretpostavku ali i argumentirao da osmanski izvori u kojima se govori o Hodididu, kao i prvo preuzimanje vlasti Osmanlija od Bosanskog Kraljevstva i njihove aktivnosti u župi Vrhbosni od 1435. godine sve odnose na područje upravo Vratnika. 

Do prodora Eugena Savojskog 1697. godine, nije bilo volje ali i potrebe za izgradnjom zidina oko grada, cijela situacija je pokazala kolika je opasnost vrebala cijelo stanovništvo tadašnjeg grada Vratnika. 

Gradnja zidina je započeta za vrijeme Gazi Ahmed-paše Rustempašića Skopljaka, 1729. godine. Gazi Ahmed – paša je na vlast kao namjesnik u Bosni došao 1727. godine. 

Odlučio je zaštititi stanovnike pa je sagradio bedem koji je bio dugačak sahat hoda, debeo 2 aršina, visok 10 aršina. Opasao je 450 kuća ali je ostavio i malo praznog zemljišta da bi se mogla sagraditi još koja kuća. 

Tri sarajevske Tabije

Dao je da se sagrade tabije od kojih su 3 tri i dan danas na istom mjestu. 

Prva je ona najvažnija na mjestu srednjovjekovne utvrde, Bijela tabija ili kako je lokalci vole zvati tvrđava. Nakon toga imamo Žutu tabiju koja je najbliža Baščaršiji. 

vratnik i ulica mejdan
Žuta tabija

Poznata je po tome što se za vrijeme ramazana kraj posta svaku noć obilježava uz pucanje iz topa, pa je tako kod naroda dobila nadimak top. 

Najmanje poznata od sve tri je Strošička tabija, zavučena, zapuštena ali pruža bez premca najljepši pogled na šeher.

Prilaz joj je moguć samo s jedne strane, a u suštini je vrlo lako pronaći. Nekoliko minuta hoda nizbrdo od Vidikovca. 

Tri kapije Sarajeva

Grad je također imao tri kapije Vratnik, Ploča i Širokac. Kapija Vratnik se nalazi nedaleko od Bijele tabije, dok su Ploča i Širokac danas preuređene i zidine koje su ih nekada spajale su opet podignute.

U njima se nalazi muzej Alije Izetbegovića, prvog predsjednika Bosne i Hercegovine

Postavka počinje u kapiji Ploča i šetnjom kroz tunel za dvije minute dođete do Širokca gdje i završava obilazak muzeja.

Stanovnici današnjeg Vratnika, oni koji žive tu dugi niz godina uvijek s ponosom govore gdje su rođeni, u kojoj mahali su odrasli. 

Uvijek će rado prenositi priče svojih predaka o najboljim akšamlucima, najljepšim djevojkama ali i najboljim komšijama. 

Pjesma ¨Vratnik pjeva¨ Zaima Imamovića, velikana sevdalinke, svjedoči o ljepoti Vratnika. I za kraj nek se ne uvrijede ostali ali što bi Imamović rekao: ¨Sarajevo bez Vratnika šta je¨. 

Preporuka

DRUGI UPRAVO ČITAJU

spot_img

Možda vas zanima