back to top

Vodopad Skakavac u prašumi Perućica Sarajevo

Sam vodopad visok je preko 75 metara i sa svojim stalnim vodotokom,najviši je na ovim prostorima.

Da li ste spremni platiti 1000 KM da vidite vodopad Skakavac? Da, upravo toliko košta ulaz za ovaj mali raj koji se nalazi u Bosni I Hercegovini, tačnije u Prašumi Perućica koja je zaštićeno područje u sklopu Nacionalnog Parka Sutjeska.

Sam vodopad veliki je izazov za naučne istraživače, a sve više i za turiste i avanturiste iz svih krajeva svijeta.

Rijetki su oni koji su imali tu sreću da se upoznaju sa možda i najljepšim vodopadom Bosne i Hercegovine.

Sam vodopad visok je preko 75 metara I  sa svojim stalnim vodotokom, ( za razliku od nekih poznatih u BiH i Balkanu, koji nemaju stalni tok ) najviši je na ovim prostorima.

Naravno mala napomena, U Bosni I Hercegovini postoji još vodopada pod nazivom Skakavac, nemojte da vas zbuni.

Dakle, ovaj vodopad o kojem možete saznati detaljnije u nastavku naalzi se u centru Prašume Perućica, u sklopu Nacionalnog parka Sutjeska.

I do njega ne možete doći individualno, odnosno slobodno, već morate rezervisati vodiča.

Skakavac (Perućica)  najskuplji vodopad na svijetu

Naša zemlja ima više vodopada nego Italija, Francuska i Njemačka zajedno, no jeste li znali da ujedno imamo i najskuplji vodopad na svijetu?

Naime, ako želite da dođete do vodopada Skakavac koji se nalazi u Nacionalnom parku “Sutjeska”, potrebno je izdvojiti 1000 KM za ulaznicu.

I dalje postoji staza kroz Perućicu koja se ne naplaćuje, odnosno može doći ko god želi sa ulaznicom Nacionalnog parka, ali za ulazak u srce prašume morat će se platiti 1.000 KM.

vodopad skakavac
Vodopad Skakavac – izvor:klix.ba

Gdje se nalazi Vodopad Skakavac i kako doći do njega

Vodopad Skakavac nalazi se u centru prašume.  Tačnije, Vodopad Skakavac se nalazi u prašumi Perućica, u sklopu nacionalnog parka Sutjeska.

Administrativno pripada općini Foča. Nalazi se na rijeci Perućici i visok je preko 70 metara.

Očuvanje vodopada Skakavac

Smanjen je broj grupa koje mogu posjetiti Perućicu na deset uz prethodnu najavu i obaveznu pratnju  vodiča.

Iz parka ističu za medije  da politikom koja nije ekonomski isplativa pokušavaju sačuvati prašumu.

Najveći problem stvarali su domaći turisti koji su ulazili u srce prašume, ostavljali smeće, urezivali inicijale u kore drveća, pravili buku, čak su znali i vatru naložiti, stoga se cijenom od hiljadu maraka pokušava zaštiti samo srce prašume koji je vrlo osjetljiv eko-sustav.

Nacionalni park Sutjeska

Nacionalni park “Sutjeska” s pravom nosi epitet bisera.

Najstariji i najveći nacionalni park Sutjeska u Bosni i Hercegovini prostire se na 16.052,34 ha, a više od 66 odsto pokriveno je šumama, dok ostatak čine livade, pašnjaci i goleti.

Park obuhvata široko planinsko područje na tromeđi Bosne i Hercegovine i Crne Gore, oivičen je rijekama Pivom, Drinom, izvorišnim tokom Neretve, a nadvijaju ga planinski masivi Bioča, Vučeva, Maglića, Volujaka, Lebršnika i Zelengore.

Najviši vrh Bosne i Hercegovine, Maglić (2.386 m.n.v.), nalazi se na području Parka.

Upravo zbog ljepote svojih vrijednosti i činjenice da se radi o netaknutoj prirodi, ovaj nacionalni park 2000. godine dospio je u II kategorijiu IUCN-a (Odjeljenja UN-a za zaštitu prirode i prirodnih dobara).

Nacionalni park “Sutjeska” čuva najraznovrsniji kompleks ekosistema u BiH, koji je i jedan od najosebujnijih na prostorima jugoistočne Evrope.

U srcu Parka smješten je i strogi prirodni rezervat Perućica (1.434 ha), najočuvanija i najveća prašuma u Evropi, u kojoj je od osnivanja Nacionalnog parka strogo zabranjena bilo kakva intervencija i uplitanje čovjeka.

Na jednom području ljubitelji prirodnih ljepota mogu vidjeti sve što požele – od pitomih dolina, gustih šumskih kompleksa, planinskih pašnjaka do visokih planinskih masiva.

vodopad skakavac
Nacionalni park Sutjeska

Prašuma Perućica

Idući od početka Perućice, tačnije od ušća Perućičkog potoka u Sutjesku sa 600 metara nadmorske visine, pa do Prijevora, zaravni podno samog vrha Maglića na 1.700 metara, redaju se različiti šumski pojasevi – od prvih galerijskih šuma, preko hrastovih i grabovih šuma, bukve, zatim zajednice bukve i jele, samostalnih četinara jele i smrče do zone bora krivulja koji završava vegetacijsku zonu.

U Perućici je sve prepušteno prirodi, svako rađanje, razvoj i odumiranje drveća odvijaju se bez bilo kakvog uticaja čovjeka, a smatra se da u najvećem dijelu ove prašume ljudska noga nikada nije kročila.

Početna tačka je Dragoš sedlo, to je prekrasan vidikovac, udaljen 12 kilometara od Tjentišta. Obilazak prašume traje od tri i po do četiri sata.

Sve više je stranih turista, uglavnom iz Francuske, Njemačke, Belgije, skandinavskih zemalja, u posljednje vrijeme iz SAD I i iz Kine.

Ulaz u prašumu Perućica je 5 KM, a obilazak prašume, uz pratnju vodiča je 150 KM.

Napominjemo da je samostalan ulazak u prašumu Perućicu STROGO ZABRANJEN i da je neophodno rezervisati vodiča za avanturu kroz Perućicu.

Smještaj u blizini vodopada Skakavac i prašume Perućica

Uz Perućicu, za turiste je neizbježna i izuzetno atraktivna zaravan Prijevor, do koje se dolazi obodom prašume.

Na Prijevoru, koji je polazna tačka za uspon na Maglić, nalaze se katuni Nacionalnog parka, tri kolibe zidane od kamena sa 18 ležajeva, a odmah pored su i katuni porodice Nikolić iz Bileće.

Posjetiocima je posebno zanimljivo što tu mogu da vide autentičan način pripreme sira i kajmaka, koji mogu i da probaju i kupe.

vodopad skakavac u prašumi perućica sarajevo
Vodopad Skakavac u prašumi Perućica Sarajevo

Zelengora

Zelengora  je planina u Bosni i Hercegovini, koja se također nalazi i u sastavu Nacionalnog parka “Sutjeska”, zajedno s Lelijom te Maglićem i Volujkom.

Velik dio Zelengore ima karakter planinske visoravni (platoa) s koje se uzdižu planinski grebeni. Na njoj se nalazi velik broj izvora bistre, pitke i hladne vode, te više ledenjačkih jezera (“gorske oči”), od kojih su najpoznatija

Kotlaničko jezero, Orlovačko jezero, Štirinsko jezero, Jugovo jezero, Donje Bare, Gornje Bare i dr. Na istočnom dijelu nalazi se divlji kanjon rijeke Hrčavke.

Najviši vrh Zelengore je Bregoč (2015 m), a pored njega na njoj se nalazi još desetak vrhova s oko 2000 m n.v. Mnogi od njih, kao i grebeni na kojima se oni nalaze, odlični su vidikovci. Zelengora ima bogat biljni i životinjski svijet.

Velik dio planine pokrivaju pašnjaci i goleti iznad gornje granice gustih šuma. Na samoj planini nema stalnih naselja.

Nekada je bilo mnoštvo raštrkanih koliba po aktivnim katunima, u kojima je stoka boravila na ispaši od kraja majado polovice septembra  mjeseca.

Najljepši vodopadi u Bosni i Hercegovini

Na rijeci Blihi, lijevoj pritoci Sane, nalazi se Blihin skok, veličanstveni vodopad visine 72 m. Poseban je fenomen da iz tako male rječice nastaje tako visok vodopad, najviši u slivu rijeke Une i formira malo jezerce.

Smješten je 14 km od Sanskog Mosta u naselju Fajtovci, a prilazni putevi i staza do vodopada su dobro uređeni jer se vodopad želi učiniti što pristupačnijim za posjetioce.

Ono što zapravo i privlači posjetioce je rekreativni vid boravka i jedinstvena ljepota nedirnutog krajolika koji osvaja svojom prirodnom raznolikošću i skladnošću oblika i boja u bilo kojem razdoblju godine.

Sedrene stijene preko kojih se prelijevaju vode Plive i stvaraju vodopad, zabilježen je i upamćen na najstarijim razglednicama po čemu je grad postao svjetski poznat.

Plivski vodopad u Jajcu, visine 22,2 metara, svrstava se među 12 najljepših na svijetu. Brzaci, slapovi, jezera  i vodopad na rijeci Plivi predstavljaju  hidrološke pojave, kao i značajne turističke resurse.

 Jedini se nalazi u najstrožem centru nekog grada i ujedno čini ušće, a tu su Plivska jezera.

Bez obzira na razlog posjete Jajcu, vodopad je nezaobilazna tačka i glavni razlog posjete Jajcu za većinu turista.

Napominjemo ponovo, nemojte da vas zbuni, postoji još vodpada pod nazivom Skakavac. Jedan od njih je u Sarajevu, a u nastavku pročitajte o ovom vodopadu.

Samo 12 km od visokih zgrada, gradskog asfalta i buke Sarajeva nalazi se potpuna suprotnost tome: vodopad Skakavac, jedno od najljepših prirodnih atraktivnosti i mjesto za odmor u kome su zastupljene smreka i jela i šume bukve te endemske i rijetke vrste, na izraženim planinskim obroncima.

Nalazi se na rječici Skakavac, u izvorištu rijeke Vogošće i sa visinom od 98 metara predstavlja najviši vodopad Bosne i Hercegovine, a peti najviši vodopad na Balkanu.

Do uže zone vodopada moze se doći autom do rampe, a odatle oko 2 km, šetnjom ili biciklom kroz prelijepe prirodne pjezaže.

Iako nema veliki protok vode odlikuje se izuzetnom ljepotom, naročito zimi kada njegov slap okuje led oblikujući fantastične prizore.

Područje pruža mogućnosti za razvoj različitih oblika sportsko – rekreativnog turizma kao što su planinarenje, biciklizam, foto safari, orijentacijska takmičenja te razvoj izletničkog i ekoturizma.

Vodopad Kravica nalazi se na 50 km dugom toku rijeke Trebižat u Studencima blizu Ljubuškog.

Nastao je na području gdje se rijeka Trebižat dijeli, stvarajući veličanstveni vodopad visine od 30 metara.

Kristalno čista i bistra tirkizna voda okružena zelenilom i udarajući od stijene stvara vodeni amfiteatar promjera 120 metara s prirodnim bazenom u samom podnožju.

Upravo u ljetnom periodu, zbog nižeg vodostaja rijeke, bazen ispod slapova nudi uživanje u plivanju i vodenim sportovima. Ovaj nevjerovatno inspirativan prizor privlači oko 200 hiljada  turista godišnje.

Sedrena područja oko vodopada Kravice spadaju u geološke spomenike prirode Bosne i Hercegovine. Nekada su uz slap bili aktivni mnogobrojni mlinovi i stupe za valjanje sukna.

Danas ti kameni mlinovi uglavnom stoje uz rijeku kao podsjetnik na neka davna vremena, a malo koji je još uvijek u funkciji.

Doživljaj posjete vodopadu Kravice upotpunjuje obližnja mala pećina, otvorena s obje strane.

Štrbački buk impresivne, i kako mnogi smatraju spektakularne ljepote, je sa svojih 24 metra najviši je vodopad na Uni.

Štrbački buk je trenutno najposjećeniji lokalitet Nacionalnog parka Una i jedno od najvećih prirodnih atrakcija Bosne i Hercegovine.

Nastao je usljed tektonskih pomjeranja i hiljadugodišnjeg taloženja sedimentne stijene sedre kao geološkog fenomena jer je Una sedrostvorna rijeka, što je jedna od najvećih bioloških vrijednosti u njenom gornjem toku.

Pročitajte još zanimljivih članaka:

DRUGI UPRAVO ČITAJU

spot_img

Možda vas zanima