Izletište Barice i Čavljak su popularna izletišta, okružena prirodnim krajolikom, savršeni za bijeg tokom vikenda.
Barice i Čavljak su jednim dijelom rekreativni centar koji se nalazi na teritoriji Općine Stari Grad.
Od Čavljaka se pružaju uređene planinarske staze prema vrhovima Bukovik i Crepoljsko, te vodopad Skakavac.
Ako planirate ovdje provesti vikend, donosimo sve detalje koje trebate znati prije dolaska na ova mjesta, kao i preporuku gdje još možete doći.
Bez obzira da li želite, piknik, planinarenje, šetnju… ova mjesta zadovoljit će sve vaše potrebe.
Gdje se nalaze Barice i Čavljak
Samo devet kilometara od Sarajeva nalaze se dva veoma popularna izletišta – Barice i Čavljak.
Ovo izletište smješteno je iznad Sarajeva, nadomak Sedrenika. Udaljeno je devet kilometara od centra grada.
Do izletišta se može doći automobilom ili minibusom, koji saobraća isključivo vikendom.
Barice
Barice su zbog svoje blizine gradu najpopularnija lokacija za vikend roštiljanje, a za to su uređene i posebne sjenice sa klupama i mjestom za roštilj.
Do izletišta se, osim automobilom, može doći i minibusom, pješice ili biciklom.
Park – šuma prijateljstva
Na lokalitetu Sedam šuma – Grdonj, smještenom između naselja Sedrenik i izletišta Barice nalazi se Park “Šuma prijateljstva”.
Na putu od Sedrenika ka Baricama naići ćete i na Park-šumu prijateljstva koji se prostire na površini većoj od šest hektara.
U ovom parku nalazi se i nekoliko stabala sekvoje koja nisu tipična za naše područje pa su veoma zanimljiva posjetiocima.
U parku su uređene staze za šetnju, sjenice i šadrvani te igrališta za najmlađe. Tu su i malo vještačko jezero sa mostovima, amfiteatar, prostor za vježbanje…
.Ovaj moderno uređeni park i posjetiocima pored vidikovca sa veličanstvenim pogledom na grad i preko 100 različitih vrsta drveća, nudi brojne sadržaje i aktivnosti.
Ovdje posjetioci svih generacija mogu uživati u uređenim stazama za šetnju, sjenicima i šadrvanima, a najmlađima je na raspolaganju dječije igralište sa modernim mobilijarom.
Tu su, dakle, i malo vještačko jezero sa mostovima, amfiteatar koji prima 80 posjetilaca, 30 mjesta predviđenih za piknike, prostor za vježbanje opremljen savremenim spravama, fontane, suvenirnice…
Cijelom šetnicom postavljene su korpe za otpatke, smjernice i znakovi upozorenja, park je pokriven javnom rasvjetom i video nadzorom i raspolaže parkingom za 80 mjesta.
Posjetiocima su na raspolaganju mesdžid i multimedijalna sala u kojoj imaju priliku gledati turističke, dokumentarne, edukativne dokumentarne filmove, kao i historijske snimke o lokalitetu Sedam šuma, na kojem su se tokom opsade Sarajeva 1990-tih nalazili rovovi prve linije.
U pripremi su i kafe restoran sa terasom, koji će moći primiti stotinjak gostiju, adrenalin park, kao i više sadržaja za najmlađe.
Bitno je napomenuti da je ulaz je slobodan.
Čavljak
Samo nekoliko kilometara iznad Barica nalazi se Čavljak sa istoimenim planinarskim domom.
Od Čavljaka vode uređene planinarske staze prema planinskim vrhovima Crepoljsko i Bukovik.
Čavljak pruža izvanredne mogućnosti za šetnju, planinarenje, vožnju bicikla, održivo sakupljanje šumskih plodova i ljekovitih biljaka, degustaciju domaćih proizvoda i mnoge druge.
Osim toga sa Čavljaka možete uživati u prekrasanom pogledu na Sarajevo.
Sjeveroistično od samog centra grada Sarajeva nalaze se poznata izletišta Barice i Čavljak. Samo 4 km od Barica asfaltiranom cestom dolazi se do, jednog od tri planinarska doma, planinarski dom “Čavljak” kojim upravlja PSD Džemal Bijedić.
Od Čavljaka se pružaju uređene planinarske staze prema vrhovima Bukovik i Crepoljsko, te vodopadu Skakavac.
Do izletišta možete doći vlastitim automobilom ili minibusom broj 64, koji iz Parka saobraća isključivo vikendom.
U planinarskom domu se možete osvježiti I porazgovarati sa lokalnim planinarima. Imate mogućnost vožnje bicikla, šetnje po prirodi, a postoje čak i markirane staze do vodopada Skakavca.
Od doma se brzo i lako, markiranim stazama, može doći do Crepoljskog i Bukovika, mada vrijedi napomenuti da, iako staze nisu tehnički zahtjevne, ipak se radi o turi koja je duga oko 16 kilometara.
Zvuči li vam ovo preteško, i šetnja tzv. krug po Čavljaku zasigurno će vam itekako prijati. Pripremite dovoljno hrane, vode i slojevito se obucite.
Sva ova izletišta (izuzev Barica i ulaza na stazu koja vodi ka vodopadu Skakavac) izuzetno su čista i sačuvana od divljaštva i galame.
Planinarenje Čavljak-Bukovik
Ukoliko idete svojim vozilom uputite se preko Bjelava i Podhrastova prema Sederniku. Poslije Sedernika odvojiti se lijevo na put koji vodi prema Baricama. Auto se može ostaviti na Baricama ili produžiti skroz do Čavljaka.
Od doma na Čavljaku krenuti jednim od dva puta, južnim ili sjevernim, potpuno je svejedno jer se poslije jednog kilometra spajaju u jedan.
Produžiti dalje preko Pjeskovite ravni putem koji vodi prema Bukoviku. Poslije groblja, odvojiti se sa puta desno i pored vikendica proči prema Crepoljskom.
Od Crepoljskog se vratiti na put i produžiti prema Bukoviku.
Za ovu turu planinarenja treba vam standardna planinarska oprema prilagođena vremenskim uslovima.
Napominjemo da staza nije tehnički zahtjevna i nema opasnosti od mina.
Posjetite od Čavljaka usput Vodopad Skakavac
Od Čavljaka postoje markirane staze do ovog vodopada.
Nalazi se u jugozapadnom dijelu planine Ozren, sa sjeveroistočne strane vrha Bukovik, na 1.532 metra nadmorske visine.
Zapanjujući prizori zatekli su svakog ljubitelja prirode i znatiželjnika koji se zaputi 12 kilometara sjeverno od Sarajeva do vodopada Skakavac.
Ovaj vodopad prirodna je atrakcija i jedan od najvećih i najljepših vodopada u Bosni i Hercegovini.
Iako protok vode nije veliki, odlikuje se izrazitom ljepotom, naročito u zimskom periodu, kada njegov slap okuje led koji potom formira neopisive oblike i posebne prizore.
Visok je 98 metara, a okružen je prelijepim pejzažom, koji do izražaja dolazi tokom proljetnog i ljetnog perioda, kada se priroda probudi i ozeleni.
Kao prirodni spomenik pod zaštitom je države još od 1954. godine. Po mnogo čemu je izuzetan i predstavlja jedan od najatraktivnijih turističkih motiva u neposrednoj blizini Sarajeva. Odlikuje ga neponovljiva prirodna vrijednost i nešto što se rijetko viđa.
Posjetite ova prekrasna izletišta u blizini
Na prekrasni Trebević, koji je oduvijek bio omiljeno izletište Sarajlija – zaljubljenika u prirodu, i samo je petnaestak minuta vožnje automobilom udaljen od centra Sarajeva, možete doći i žičarom.
Takošđer još jedno mjesto, između sela Nišići i Krivajevići (u općini Ilijaš), na površini od skoro 500 hektara smješteno je zaštićeno prirodno područje Bijambare, u sklopu kojeg se nalazi istinska prirodna rijetkost – Bijambarska pećina.
Nedaleko od Bijambara nalazi se Etno Begovo selo, gdje u fascinantnom prirodnom okruženju možete uživati u vrhunskoj gastronomskoj ponudi.
Selo Umoljani, na planini Bjelašnica, odlično je polazište za nekoliko odličnih planinarskih ruta, uključujući i one prema Lukomiru, kanjonu Rakitnice ili ka Studenom potoku, spektakularnom vijugavom riječnom toku, koji se u kaskadama obrušava u rijeku Rakitnicu.
Selo Lukomir, poznato po autohtonom načinu života njegovih stanovnika, organskoj hrani i tradicionalnoj arhitekturi, smješteno je na visini od 1.469 metara, što ga čini naseljem na najvišoj nadmorskoj visini u BiH.
Izletište Stojčevac nalazi se na vrhu Sarajevskog polja, u neposrednoj blizini Velike aleje i Vrela Bosne, do kojih se može doći kraćom i ugodnom šetnjom.
Kako se nalazi u samom podnožju planine Igman na Stojčevcu je vazduh svježiji i čišći, pa je temperatura ljeti ovdje prijatnija negoli u samom gradu.
Brojne biljne vrste, te potočić koji formira maleno jezerce čine Stojčevac idealnim mjestom za izlet u prirodu.
Prije rata u BiH (1992. – 1995.) Stojčevac je bio poznat kao izletište komunističke elite, a upravo tu se nalazila i sarajevska rezidencija predsjednika Jugoslavije i komunističkog vođe Josipa Broza Tita, koja je podzemnim tunelom bila povezana sa planinom Igman.
Tokom rata objekti na Stojčevcu su znatno devastirani, ali je fascinantna priroda ostala gotovo netaknuta.
Veliki park je još jedno mjesto,, najveća zelena površina u samom centru Sarajeva i idealno mjesto za napraviti predah okružen zelenilom tokom obilaska užeg jezgra grada.
Omeđen je ulicama Maršala Tita, Koševo, Džidžikovac, Tina Ujevića I Trampina, a na njegovoj donjoj strani, prema Titovoj ulici, nalazi se spomenik Djeci Sarajeva koja su poginula tokom posljednjeg rata u BiH.
Park je prošaran uličicama, koje vode na sve četiri strane svijeta, te stoljećima starim nišanima (nadgrobnim spomenicima), koji svjedoče kako je na ovom mjestu nekada bilo muslimansko Čekrekčijino mezarje (groblje).
Mezarje je dobilo ime po nekadašnjem vlasniku posjeda na kojem je park kasnije formiran – Muslihudinu hadži Mustafi Čekrekčiji, koji je 1526. na Baščaršiji zgradio i jednu od prvih potkupolnih džamija u Sarajevu – Čekrekčinicu, a za kojeg se pretpostavlja kako je među prvima ukupan u ovom mezarju.
Po dolasku Austro-Ugarske vlasti iz higijensko – sanitarnih razloga zabranjeno je sahranjivanje u centru grada, a 1886. godine ovdje su zasađene mladice i na tom mjestu je svečano otvoren novi park.
Tokom posljednjeg rata u dijelu Velikog parka prema Trampinoj ulici sahranjeno je devet policajaca koji su poginuli u vojno – policijskoj akciji Trebević ’93.
Najpopularnije šetalište u samom gradu Sarajevu je Vilsonovo šetalište, koje se uz Miljacku pruža od Mosta Suade i Olge do zgrade Elektroprivrede BiH i mosta u ulici Topal Osman – paše.
Sa obje strane šetališta su još početkom 20. stoljeća zasađeni gusti drvoredi lipe, koji ovo šetalište čine zelenom oazom usred Sarajeva.
Saobraćajnicom koja vodi kroz šetalište zabranjen je saobraćaj motornim vozilima svakog radnog dana iza 17 sati, kao i vikendima i praznicima.
Na nekoliko mjesta duž Vilsonovog šetališta postavljene su sprave za vježbanje, a najmlađima je na raspolaganju i ograđeno igralište.
Uz šetalište se nalazi i nekoliko ugostiteljskih objekata, čije su bašte omiljena mjesta za izlazak u Sarajevu tokom ljetnih mjeseci.