back to top

Internacionalni teatarski festival MESS – najstariji festival u Istočnoj Evropi

Internacionalni teatarski festival MESS baštini tradiciju festivala Malih i eksperimentalnih scena Jugoslavije.

Internacionalni teatarski festival MESS osnovan je uz poseban angažman Jurislava Korenića 1960. godine te s toga spada u red najstarijih Festivala u Istočnoj Evropi.

Tadašnji Festival, koncipiran kao smotra jugoslavenskih teatara, svake godine se održavao u Sarajevu kao jedan od najznačajnijih jugoslavenskih teatarskih događaja.

Sastavni dio programa bila su i gostovanja prestižnih teatara iz cijelog svijeta, tako da je publika imala priliku da u sklopu MESS-a pogleda neka od najznačajnijih teatarskih ostvarenja tog vremena.

Sa početkom rata u BiH prestao je i rad Festivala Malih i eksperimentalnih scena Jugoslavije. U novonastalim okolnostima, a u nemogućnosti da se u ratnim okolnostima nastavi djelovanje u smislu teatarskog festivala, Institucija je donijela odluku o preimenovanju festivala u Međunarodni teatarski i filmski festival MES Sarajevo i pristupila radu prilagođenom novonastalim okolnostima.

Kao rezultat svih aktivnosti u tom periodu, a koje su u velikom procentu bili inicirane i realizirane upravo od Festivala MESS, Sarajevo je predloženo za kulturni centar Evrope.

internacionalni teatarski festival mess
Internacionalni teatarski festival MESS

Internacionalni teatarski festival MESS nakon opsade

MESS po  završetku opsade 1997. preuzimaju vrlo mladi teatarski radnici/ce, na čelu rediteljem Dinom Mustafićem. Festival biva obnovljen sa visokim ciljem organiziranja međunarodne teatarske smotre najznačajnijih predstava na svijetu.

U prvi festival uvrštena su rediteljska imena poput Giorgia Strehlera, Petera Schumanna i Franka Castorfa.

Festival organiziran sa posebnim entuzijazmom i posvećenošću i ciljem privlačenja novih generacija u pozorište, dobija potpuno novu strukturu publike, uspijevajući da održi i staru.

Iz godine u godinu program festivala raste kvalitativno i kvantitativno, te postajući kompeticijskim uspostavlja se vrlo visoko na ljestvici evropskih teatarskih festivala.

Ugošćuje najznačajnije teatarske reditelje u historiji teatra poput Petera Brooka, Roberta Wilsona i Eugenia Barbe istovremeno gajeći svoju eksperimentatorsku nit i otkrivajući mlade nade koji zaista najčešće u narednih nekoliko godina postaju zvijezde svjetske teatarske scene.

Po završetku opsade predložen je projekat o obnovi teatarskog festivala, sa ciljem organiziranja Internacionalnog teatarskog festivala koji bi za razliku od Malih i eksperimentalnih scena Jugoslavije bio stvarna smotra teatara iz cijelog svijeta.

Postavljen je veoma visok cilj da sarajevski teatarski festival postane jednim od referentnih evropskih festivala.

Od tada, iz godine u godinu, Festival se konstantno u medijima navodi kao jedan od najznačajnijih kulturnih događaja kako u BiH, tako i u regionu, pa i šire. U relativno kratkom vremenu stvara se potpuno nova publika, kao rezultat posebne politike Festivala čija je namjera bila privući mlađe generacije.

internacionalni teatarski festival mess
Internacionalni teatarski festival MESS

Svjetski poznati gosti festivala

U proteklih sedamnaest godina, Festival je postavio izuzetno visoke teatarske standarde, a bh. publika je imala priliku vidjeti neke od najznačajnijih reditelja-ica, te tetarskih ostvarenja svih vremena.

Među gostima/gošćama Festivala bila su: Peter Brook, Giorgio Strehler, Robert Wilson, Eugenio Barba, Josef Nadj, Roberto Ciulli, Anne Teresa de Keersmaker, Eimuntas Nekrosius, Oscaras Koršunovas, Alvis Hermanis, Olivier Py, Mark Tompkins, Wlodzimierz Staniewski, Simon McBurney, Arpad Schilling, Christoph Marthaler, Frank Castorf, Michael Thalhaimer, Ariel Garcia Valdes, Andriy Zholdak, Rimas Tuminas, Jurgen Gosch, Emma Dante, Pippo DelBono, Lee DeLong, Rodrigo Garcia, Grezgorz Brall, Silviu Purcharete,  Alain Platel, Emio Greco, Vilim Docolomansky, Jiři Mencl, Heiner Goebbels, Stefan Kaegi, Romeo Castellucci, Wim Vandekeybus, Forced Entertainment, Needcompany i mnogi drugi/e …

Internacionalni teatarski festival MESS je od svojih začetaka inovatorski, spreman u svim dosadašnjim rukovodstvima kroz svoju historiju da, čak i u nemogućim okolnostima, u Sarajevu stvara kulturno utočište za sve generacije, rizikujući i ulažući u najhrabrije i najzanimljivije umjetničke projekte.

Upravo u tome leži razlog zbog kojeg je Internacionalni teatarski festival MESS jedan od vodećih festivala ovog dijela Evrope.

internacionalni teatarski festival mess
Internacionalni teatarski festival MESS

Šta je Scena Mess?

Scena MESS je produkcijski segment J.U. MES – Međunarodnog teatarskog festivala. Nakon desetina produkcija i koprodukcija od 1993. godine do 2014. godine, djelovanje J.U. MES ozvaničeno je i kao teatarsko, a ne samo festivalsko.

MESS je producirao te učestvovao u koprodukcijama kao teatar u 75 predstava. U tom procesu sarađivao je sa 59 pozorišnih kuća i kompanija iz 12 zemalja svijeta.

MESS je realizirao predstave u saradnji sa Jugoslovenskim dramskim pozorištem i BITEF teatrom iz Beograda, Crnogorskim narodnim pozorištem iz Podgorice i Grad teatrom Budva, &TD teatrom iz Zagreba, Hrvatskim narodnim kazalištem Ivan pl. Zajc iz Rijeke, Zagrebačkim kazalištem mladih, festivalom Ex Ponto iz Ljubljane i Malim dramskim teatrom iz Bitole.

Na širem međunarodnom planu, MESS je sarađivao sa nekim od najznačajnijih svjetskih pozorišta poput: Glob Theatre iz Bordoa, Teatro Corte Sconta iz Milana, De Brakke Grond iz Amsterdama, te Schaubühne am Lehniner Platz iz Berlina.

U produkcijama i koprodukcijama MESS-a učešće je uzelo 336 glumaca, a režiralo 43 reditelja. Scena MESS je zamišljena kao prostor pozorišne slobode.

Zamišljena je kao mjesto gdje umjetnici/e mogu da istražuju nove forme, da propituju i dekonstruišu književnu klasiku, stvaraju tekstove ili rade praizvedbe, kreiraju autorske projekte.

Možda, prije svega toga, zamišljena je kao prostor gdje mogu da rizikuju, jer duboko vjerujemo da se umjetnost ne može razvijati ako pred sebe ne stavljamo izazove i ne ulazimo u nepoznate i neistražene sfere. To znači da će rezultati biti nepredvidivi i različiti, ali nikada nezanimljivi ili površni.

Cilj Scene MESS je kreiranje uslova u kojima su umjetnički timovi, koji stvaraju predstave, sastavljeni prema zajedničkom senzibilitetu.

Ono što posebno Scenu MESS izdvaja je što nema stalni glumački ansambl, to podrazumijeva da Scena MESS nema stalni autorski tim.

Zbog toga svaka predstava okuplja novi tim umjetnika i umjetnica, čime se omogućava fluidnost, dinamika i inovacija i podstiče razvoj bh. teatra.

Kada se osnovala Scena MESS, bila je zamišljena kao utopijski projekat. Novo pozorište u Sarajevu. Nakon godinu dana, Scena MESS ima svoj mjesečni repertoar, deset živućih predstava i nove projekte u planu za 2016. godinu. Koprodukcije su model po kojem J.U.

MES funkcionira, jer predstavljaju kreativnu razmjenu između sredina i država i uveliko doprinose razvoju kulture.

Od 2014. godine koprodukcijski partneri Scene MESS bili su Zagrebačko kazalište mladih iz Zagreba, Hrvatske, BITEF Teatar iz Beograda, Srbija, Hrvatsko narodno kazalište Mostar, BiH, Narodno pozorište Republike Srpske, Banja Luka, BiH, Bosansko narodno pozorište Zenica, BiH, Heartefakt Fond, Beograd, Srbija, Grad teatar Budva, Crna Gora, Teatar Ulysses, Brijuni, Hrvatska, Sarajevski ratni teatar, Sarajevo, BiH, Kamerni teatar 55, Sarajevo, BiH, Hrvatsko narodno kazalište Rijeka, Hrvatska, Art Hub, Sarajevo, BiH, Narodno pozorište Sarajevo, Babilonia Teatri, Italija, Pozorište mladih Sarajevo, Udruženje Kontakt…

Predstave Scene MESS su višestruko nagrađivane na bh. teatrskim festivalima, regionalnim i internacionalnim.

Scena MESS do sada egzistira u brojnim teatarskim prostorima, jer su nam kolege/ice iz bh. teatarskih kuća otvorile svoja vrata.

Plan Scene MESS u budućnosti je, također, ugostiti kolege/ice iz drugih pozorišnih kuća u prostoru Scene MESS, odnosno stvoriti sjecište regionalnih i internacionalnih saradnji u Sarajevu, mjesto koje diše različitošću, bogatstvom drugosti.  

Preporučujemo da pročitate:

DRUGI UPRAVO ČITAJU

spot_img

Možda vas zanima