back to top

Pionirska dolina

Rekreaciono – zabavni centar “Pionirska dolina” i zoo vrt najstariji je zoo vrt u Bosni i Hercegovini.

Pionirska dolina u Sarajevu se sastoji od zološkog vrta i mnoštva zabavnog sadržaja za djecu, ali i odrasle.

Ovdje možete vidjeti razne vrste životinja, dovesti djecu da se igraju, šetati. Ovo je idealno mjesto za porodično druženje.

Vodimo vas u Pionirsku dolinu gdje možete upoznati nekoliko vrsta životinja.

Uslovi za životinje u Pionirskoj dolini

”Pionirska dolina” i zoo vrt trenutno raspolaže sa 38 životinjskih vrsta koje vode porijeklo iz svih dijelova svijeta.

U svakoj prostoriji životinjama je obezbjeđeno grijanje, trenutno podešeno na preko 25 stepeni, pošto je to trenutna temperatura u njihovim prirodnim staništima.

Iz Pionirske tvrde da svaka životinja ima svoj jelovnik kao i raspored obroka te svakodnevno primaju onoliko hrane koliko im je potrebno.

pionirska dolina
Pionirska dolina

Gdje se nalazi Pionirska dolina

Samo 2 kilometra udaljen od centra grada i starog grada , na površini od 8,5 hektara prostire se sarajevski zoološki vrt, popularna Pionirska dolina, koji je omiljena destinacija za najmlađe.

Popularna „Pionirska dolina“ smještena je u sjeveroistočnom dijelu Sarajeva, samo 2 kilometra udaljena od strogog centra grada, na području općine Centar. Glavni ulaz nalazi se u ulici Patriotske lige 58.

Koje sve životinje imaju u Pionirskoj dolini

U Pionirskoj dolini možete  vidjeti razne životinje poput tigra, lavova, lemura, merkata, zebri, škotskog goveda, jelena i srna, mrkih medvjeda, vuka, lisica, te lama, klokana, dikobraza, pauna, rakuna, raznih vrsta peradi.

 U vrlo atraktivnom objektu imaju i majmune u jednom i egzotične vrste gmizavaca (boa, kajman, kornjače,iguana) u drugom dijelu.

Trenutni životinjski fond je sljedeći:

  • Gmazovi –reptilia carski udav, iguane, kajman, kornjače, obična čančara
  • Kokoši- galliformes paunovi, ćurke, domaće kokoši, fazan, patuljasta kokoš, čubaste kokoši, gačaste kokoši
  • Guščarice- anseriformes labud, guske, divlja patka, patke
  • Glodari- rodentia dikobraz, kunići, činčile
  • Preživari- parnoprstaši škotsko govedo, eland antilopa, evropski jelen, jelen aksis, jelen lopatar, jelenska antilopa, lama, mini koze, somalijska ovca
  • Kopitari- neparnoprstaši zebre, magaraci, poni (konji)
  • Zvijer- carnivora bengalski tigar, lav, mrki medvjed, vuk, lisica, nosati rakuni
  • Primati- majmuni macaca mulatta i macaca nemestrina
  • Torbari- diprotodontia valabi klokan

Dakle, ovdje možete vidjeti mnogo vrsta životinja, a vjerujemo da će djeci biti najinteresantnije.

pionirska dolina
Pionirska dolina

Sadržaj za najmlađe u Pionirskoj dolini

Osim životnja, u Pionirskoj dolini djeca mogu vidjeti i koristiti zabavn sadržaj namjenjen baš njima, ali naravno tu se može pronaći nešto I za odrasle.

Predivan  upotpunjen ambijent, šetnju kroz prirodu, zabavu i rekreaciju na modernim rekvizitima za djecu i odrasle (autodrom, autići na električni pogon, vozić, gumeni grad, automobili, vrteška), igru i zabavu na dječijim igralištima sa toboganima, ljuljaškama, klackalicama,

Najmlađim posjetiocima je dostupna  Vrteška (za djecu do 40 kg) ,karta (po osobi i vožnji),trajanje vožnje automatski setirano na 3 minute.

Zatim tu su autići na električni pogon (za djecu do 40 kg), karta (po osobi i vožnji- žeton), trajanje vožnje automatski setirano na 3 minute

Autodrom (za djecu (od 10 godina) i odrasle), karta (po osobi i vožnji-žeton), trajanje vožnji automatski setirano na 3 minute, kao I  Gumeni grad ( za djecu od 3 do 12 godina), karta po osobi, u vremenskom trajanju od 5 minuta.

Naravno tu je Vozić (Bosna expres) (za djecu i odrasle), karta po osobi i vožnji, trajanje vožnje automatrski setirano na 3 minute.

Cijene ulaznica za Pionirsku dolinu

Ukratko, ulaznice za djecu mlađu od 5 godina se ne naplaćuju, za djecu od 5 do 15 godina karte koštaju 2,5 KM, a za odrasle 3 KM.

Detaljnije informacije za ulaznice (karte za ulazak) u RZC «Pionirska dolina” i ZOO vrt pročitajte u nastavku:

Dijete do 5 godina starosti Besplatno
Dijete od 5 do 15 godina 2,50 KM
Odrasla osoba 3,00 KM

Karte za korištenje rekvizita u RZC”Pionirska dolina” i ZOO vrt

Karta za korištenje rekvizita 2,50 KM
Karta za korištenje autića na autodromu 3,00 KM

Historija Pionirske doline

U austro-ugarskom periodu bio je smješten na području Ilidže, ali je poslije premješten u sjeveroistočni dio Sarajeva, samo 2 kilometra udaljenom od centra grada, na području opštine Centar.

Sarajevski zološki vrt godinama je igrao jednu od važnih uloga u životima građana ali i ostalih posjetilaca, kao „oaza“ za odmor, rekreaciju i edukaciju svih generacija.

RZC “Pionirska dolina” za vrijeme održavanja olimpijskih igara 1984.godine uznapredovao je i obogatio svoj sadržaj i ponudu za sve populacije, čak i za strance koji su zoo vrt prepoznali kao atraktivnu destinaciju Sarajeva.

Razvoj i napredak zoološkog vrta „Pionirska dolina“ brzinom je uništen tokom minulog rata (1992-1995). Na borbenoj liniji razgraničenja, pretrpio je gotovo 100%-tnu devastaciju, a bogat i raznovrstan životinjski fond u potpunosti je uništen.

Nakon rata, 1995. godine prostor „Pionirska doline“ bio je u potpunosti uništen i miniran. Nakon deminiranja područja 1996. godine RZC „Pionirska dolina“ krenuo je „iz pepela“ napornim radom naprijed.

Prije dolaska u Pionirsku dolinu trebate znati ova pravila

Iz Pionirske doline dali su saopštenje te mole građane, odnosno sve posjetioce da ne hrane životinje, ne uznemiravaju ih, kao ni da prelaze zaštitne ograde.

Dakle, vjerujemo da je mnogima primamljivo da hrane životinje, ali to je ovdje strogo zabranjeno, a razlozi postoje naravno.

Osim  toga u RZC “Pionirska dolina” i zoo vrt nije dozvoljen ulazak sa kućnim ljubimcima.  nije dozvoljena vožnja bicikla, skutera i autića na električni pogon.  Nije dozvoljeno paljenje vatre. Nije dozvoljeno bacanje smeća.

Fotografiranje i snimanje za privatne potrebe je dozvoljeno, a za druge potrebe je obavezna dozvola Uprave KJKP “Park“ d.o.o. Sarajevo.

Također navode napomenu da  djeca do 5 (pet) godina moraju biti u pratnji odrasle osobe.

U zološkom vrtu u Pionirskoj dolini mnogo prinova

U junu 2022. godine u zološkom vrtu su se uveliko očekivale prinove.

Posjetioci u Pionirskoj dolini i zoo vrtu mogu vidjeti ovih dana malu bijelu lamu. U domu pauna jedna je beba, sada žuta, ali će već krajem godine učiti prve vještine šepurenja, glasnog oglašavanja i naravno prezentacije svake pažljivo njegovane peruške.

Do tada od mame i tate mora još mnogo toga naučiti jer tek ima nekoliko dana. Tu je i beba američkih rakuna, mladi patuljasti jarići.

Čak dvije bebe, s gustom crvenkastom dlakom, vitkih i već od prvih sati života spretnih nogu šeću se u domu eland antilopa.

A najstariji među bebama je prvijenac magarećeg para, u čijem domu se uskoro očekuje još jedna prinova. U domu labudova također se uskoro očekuje prinova.

Svi posjetioci ove oaze za odmor i edukaciju svih generacija u centru Sarajeva koji budu posjetili ovih dana Pionirsku dolinu moći će vidjeti najmlađe stanovnike zoo vrta, ali i uživati u šetnji stazama koje se nedavno dobile nove cvijetne ukrase.

Salvia, tagetes, begoni svojim bojama, osim prekrasnog prirodnog ambijenta dodatno su naglasili potpunu ljepotu ove zelene oaze.

Zanimljivosti o životinjama

Možda je puno interesantnije otići u zološki vrt ako znate neke informacije o životinjama koje su tamo. Zato smo izdvojili neke osnovne informacije ili zanimljivosti o pojedinim vrstama koje možete vidjeti u Pionirskoj dolini.

Lav (lat. Panthera leo) životinjska je vrsta iz porodice mačaka. Za razliku od drugih mačaka, lavovi žive u čoporima. Lako ga je prepoznati po grivi koju imaju mužjaci, a danas žive u Africi kao i u nekim područjima Azije.

Lama ili obična lama (lat. Lama glama) je domaća vrsta, Gaji se u području Anda, prvenstveno kao tegleća životinja, a manje zbog mesa i dlake.

Pripitomljena je oko 3500 godina pre nove ere u Peruu. Javlja se u različitim bojama, od bele, preko smeđe i sive do crne. Često je šarena.

Riječ lemur dolazi od latinske riječi lemures što, u rimskoj religiji, znači zli demoni, nesmireni pokojnici, koji plaše ljude i smućuju im um (“duhovi noći”). Ovo ime se odnosi na njihove velike, reflektirajuće oči i krikove pojedinih vrsta.

Termin lemur se koristi za vrste iz pet lemuriformnih porodica, a također jedan rod unutar lemuriformne porodice nosi naziv Lemur.

Najprepoznatljiviji pripadnik lemura je prstenorepi lemur. Pored njega postoji još 98 vrsta lemura.

Zebre su jako socijalne životinje, po cijele dane pasu u krdima i čiste jedna drugu. Krda se sastoje od puno malih obitelji koje čine jedan mužjak, nekoliko ženki i njihovi mladunci.

Zebre moraju stalno biti na oprezu, jer ih neprestano love lavovi i hijene. U slučaju da napadač ozlijedi jednu zebru u krdu, ostale će formirati krug kako bi je obranile.

Kornjače (stručno Testudines ranije I Testudinata, Chelonia) postoje već duže od 250 milijuna godina.

 Na Zemlji ima više od 300 različitih vrsta kornjača, od čega sedam morskih, 180 vrsta živi u slatkoj vodi, a ostatak živi na kopnu.

Kornjače se ubrajaju u gmazove i bile su na Zemlji još prije nego što su se razvili veliki dinosauri.

Sposobnost prilagođavanja kornjača, čiji su najbliži srodnici krokodili i ptice, osigurala im je postojanje do današnjih dana.

Nikako ne smiju biti bez vode više od jednog sata.

Dvije su prepoznatljive odlike rakuna izuzetno spretne ruke i “maska” na licu; to su česte teme u mitologiji nekih sjevernoameričkih starosjedilačkih plemena.

Rakuni su poznati po svojoj inteligenciji, a istraživanja su pokazala da rješenja zadataka mogu pamtiti do tri godine.

Prvobitno su stanište rakuna umjerene i mješovite šume Sjeverne Amerike, ali zbog svoje prilagodljivosti staništu proširili su svoj areal na planinska područja, obalne močvare i urbana područja, gdje ih mnogi ljudi smatraju štetočinama.

Sada kada znate detalje o životinjama i ovom mjestu, uživajte u posjeti Pionirskoj dolini u Sarajevu.

Preporuka

DRUGI UPRAVO ČITAJU

spot_img

Možda vas zanima