back to top

“Sarajevska zima” ugostila je više od 3 miliona posjetilaca

Internacionalni festival Sarajevo “Sarajevska zima” je tradicionalni susret umjetnika i građana svijeta.

Prva sezona festivala “Sarajevska zima” realizirana je od 21.12.1984 do 6.4.1985. godine. Za trideset i četiri godine postojanja Festival je postao neodvojiv dio života grada i njegovih stanovnika.

U toku 1407 festivalskih dana “Sarajevske zime” izvedeno je  4125 programa sa više od 3.500.000 posjetilaca i 43 000 učesnika.

Festival “Sarajevska zima” održava se bez prestanka tokom svih proteklih godina i postao je simbol slobode, stvaralaštva i upoznavanja sa različitim kulturama i civilizacijama svijeta.

Zajedno sa Međunarodnim centrom za mir, Festival “Sarajevska zima” je pokretač i organizator projekta “Sarajevo, kulturni centar Evrope” od 21. decembra 1993. do 21. marta 1994. godine (period između dva kulturna centra Evrope, Antwerpen ‘93 i Lisabon ‘94).

Ovu ideju podržala je Skupština grada Sarajeva i 11 000 najpoznatijih ličnosti iz cijelog svijeta kao i najznačajnije institucije Evrope i Avinjonski festival. IPC – Sarajevska zima organizirali su u tom periodu u više od 100 gradova izložbe, koncerte i debate na svim kontinentima svijeta.

sarajevska zima
Sarajevska zima vizual zvanični

Posebno je značajna organizacija 60 međunarodnih sajmova u Evropi, Americi, Aziji i Africi, promocije Mape grafika i vrhunske bosanskohercegovačke  književnosti i umjetnosti.

Međunarodni centar za mir i Internacionalni festival Sarajevo organizirali su X Bijenale mladih umjetnika Mediterana i Evrope 2001. godine u Sarajevu i predsjedavali Asocijacijom BJCEM od 2001.-2007. godine.

Na dvanaest Bijenala BJCEM IPC – Sarajevska zima predstavilI su preko 500 mladih umjetnika BiH.

Organizator Internacionalnog festivala Sarajevo “Sarajevska zima” je Međunarodni centar za mir.

Međunarodni centar za mir je član International Societies for Performing Arts (ISPA), European Festival Association (EFA), i Asocijacije Bijenala mladih umjetnika Evrope i Mediterana (BJCEM), Mreže mira BiH i ALF.

Internacionalni festival Sarajevo “Sarajevska zima” je dobitnik brojnih međunarodnih priznanja i najznačajnije nagrade grada Sarajeva “Šestoaprilska nagrada Sarajeva”.

Festival se održavao pod pokroviteljstvom Generalnog Sekretara Savjeta Evrope, Generalnog Direktora UNESCO-a, Predsjedništva BiH, Federacije BiH, Vijeća ministara BiH, Kantona Sarajevo i Grada Sarajeva.

sarajevska zima
Organizator Internacionalnog festivala Sarajevo je Međunarodni centar za mir.

Kuća Evrope Sarajevo

IPC i Sarajevska zima osnovali su Kuću Evrope Sarajevo i predsjedavali Evropskim kulturnim forumom u Briselu  i zajedno sa svjetskim festivalima utemeljili Network Art festivala Silk road u Šangaju 2017.

IPC-Sarajevska zima” priprema projekt pod nazivom “Sarajejetski centar  olimpijske kulture 2024/2025.kada će se obiljeziti 40.SWF i XIV YOI 84. od 7.2.2024. do 7.2. 2025. pod motom KREATIVNO,ALTERNATIVNO ,FANTASTICNO!

IPC i Sarajevska zima objavili su kao izdavači  stotine kataloga ,knjiga ,i publikacija i novina i revija na našem i drugim jezicima svijeta. IPC je i  suosnivač i suizdavač časopisa Dijalog  od 1995. sa ANUBiH i organizator i utemeljitelj Kulturnog Foruma BIH i nosilac izrade važeće Strategije kulturne politike BiH.

“sarajevska zima” ugostila je više od 3 miliona posjetilaca
Internacionalni festival Sarajevo “Sarajevska zima” je tradicionalni susret umjetnika i građana svijeta.

Nagrade Sarajevske zime

Predsjednik žirija: Stjepo Gavrić, Skulptor

Nagrada Stručnog  žirija SWF za najbolja ostvarenja u svim oblastima umjetnosti  je SREBRNA PAHULJICA

ŽIRI PUBLIKE:

Predsjednik žirija: Profesor Halid Kuburović

Nagrada  SWF Žirija publike je SREBRNA PAHULJICA

NAGRADA SWF

Nagrada Srebrena Pahuljica za najbolja ostvarenja na SWF.
Nagrada se dodjeljuje svake godine 7. Februara za proteklu sezonu festivala.

NAGRADA MEĐUNARODNOG CENTRA ZA MIR

Nagrada Sloboda za afirmaciju i lični doprinos borbi za ljudska prava  u BiH u svijetu.
Nagrada se dodjeljuje povodom 10. Decembra Dana ljudskih prava.

NAGRADA SREBRENO DRVO ZA ŽIVOTNO DJELO  IPC I SWF

Nagrade se dodjeljuje 15. Aprila povodom Svjetskog dana umjetnosti.
Nagrada se dodjeljuje za vrhunska ostvarenja u svim oblastima stvaralaštva u BiH i svijetu.

Za trideset i četiri godine postojanja Festival je postao tradicionalni dio jednom godišnje života grada i njegovih stanovnika.

Preporučujemo da pročitate:

DRUGI UPRAVO ČITAJU

spot_img

Možda vas zanima