back to top

Gazi Husrev-begova džamija u Sarajevu

Gazi Husrev-begova džamija u Sarajevu je jedna od najljepših džamija na Balkanu.

Gazi Husrev-begova džamija u Sarajevu, često samo nazivana Begova džamija, predstavlja jedan od najistaknutijih i najznačajnijih simbola Sarajeva i islamske arhitekture u Bosni i Hercegovini.

Ova džamija nije samo ključni vjerski objekt, već i dragocjeni dio kulturne i historijske baštine regije.

Historija

Izgradnja: Gazi Husrev-begova džamija izgrađena je 1531. godine i predstavlja jedan od najvažnijih radova osmanske arhitekture na Balkanu. Džamiju je financirao Gazi Husrev-beg, osmanski guverner Bosne i jedan od najznačajnijih i najutjecajnijih povijesnih ličnosti u historiji Bosne i Hercegovine.

Arhitektura: Projektirao ju je slavni osmanski arhitekt Acem Esir Ali, koji je bio učenik velikog Mimar Sinana.

Arhitektura džamije karakteristična je za klasični osmanski stil, sa središnjom kupolom, visokim minaretom, i bogato ukrašenim enterijerom.

gazi husrev-begova džamija
Gazi Husrev-begova džamija u Sarajevu

Gazi Husrev – begova džamija – Značaj

  • Vjerski Značaj: Kao centralno mjesto islamskog vjerskog života u Sarajevu, džamija služi ne samo kao mjesto molitve, već i kao važan centar islamske zajednice u Bosni i Hercegovini.
  • Edukacija i Kultura: U okviru kompleksa džamije nalaze se i druge značajne institucije, kao što su medresa (islamska škola), biblioteka, sat-kula, i trgovački centar bezistan, koji su svi bili dio vakufa (vlasništva) Gazi Husrev-bega.

Restauracija i Očuvanje

Džamija je tijekom svoje historije doživjela nekoliko restauracija, posebice nakon oštećenja u raznim povijesnim periodima, uključujući i opsadu Sarajeva u razdoblju rata u Bosni i Hercegovini 1990-ih.

Redovni radovi na očuvanju i restauraciji ovog važnog objekta kontinuirano svjedoče o njenom značaju za bosanskohercegovačku kulturnu i historijsku baštinu.

Posjeta

Za posjetitelje Sarajeva, Gazi Husrev-begova džamija predstavlja nezaobilazno mjesto za posjetu, nudeći ne samo uvid u bogatu historiju i kulturu Bosne i Hercegovine, već i priliku za razumijevanje važnosti tolerancije i suživota različitih kultura i religija koje krase ovaj grad.

Posjet džamiji pruža jedinstveno iskustvo, objedinjujući duhovnost, umjetnost, i historiju u jednom prostoru.

gazi husrev-begova džamija
Gazi Husrev-begova džamija

Gazi Husrev – beg

Njegovo je begovanje zlatno doba u povijesti Sarajeva.

Od godine na godinu cvalo je Sarajevo, te kada je ovamo došao slavni Gazi Husrev-beg za sandžaka, krajem rujna ili prvih dana listopada 1521, zatekao je ovdje pored mnogih privatnih zgrada 16 džamija, dvije musafirhane (konačišta), dva imareta (kuhinja za putnike i siromahe), tri tekije (samostan za derviše) jednu me­dresu (bogosloviju) i više mekteba (početne škole), dva velika hana, četiri javne banje i lijepu čaršiju. U ovo doba imalo je Sarajevo i svoju apoteku (od 1515).

Cvala je trgovina i obrt, a razvila se i cehovska organizacija.

Jedna od najljepših džamija na Balkanu

Gazi Husrev-begova džamija u Sarajevu je zbog svoje veličine i privlačnosti jedan od najznačajnijih spomenika sakralne islamske arhitekture na Balkanu.

Izgrađena 1530. godine, džamija je zadužbina Gazi Husrev-bega, vladara bosanskog Sandžaka. Projektovao ju je Ajem Esir Ali iz Tibrisa, jedan od najvećih istambulskih arhitekata, a gradili su je dubrovački majstori.

Prvo što uočimo na objektu su kameni stubovi, a na njih se naslanjaju lukovi džamijskog trijema.

Glavni ulaz je stilizovan arabeskama, ornamentikom i pozlatom. Visina kupola je 26 metara, širina 13 ,dužina 13 metara pa tako građevina ostavlja impresivan dojam skladnosti.

gazi husrev-begova džamija
Gazi Husrev-begova džamija

Unutrašnjost džamije ostavlja utisak monumentalnog i svečanog karaktera jer su zidovi ukrašeni arabeskama.

Džamija je sa svih strana okužena ulicama i tek ulaskom u dvorište vidite predivni objekat jedinstvene veličine.

U dvorištu se nalazi šadrvan (fontana) gdje se turisti mogu napiti vode a vjernici uzeti abdest (pranje ruku i nogu, prije namaza).

Prvobitno se tu nalazio bunar iz kojeg se crpjela voda a od 1775 godine postavlja se fontana koja je više puta restaurirana ,te je vremenom izgubila prvobitni oblik.

U sjeni džamije i stoljetnih lipa su dva turbeta, u kojima je 1541. godine ukopan Gazi Husrev-beg i njegov zatočenik a kasnije prijatelj, dalmatinac Murad-beg Tardić. Nedaleko od džamije je sahat-kula i medresa.

U 16. vijeku, kada je izgrađena, Begova džamija je predstavljala objekat od izuzetne važnosti za urbani razvoj Sarajeva i jedan je od najznačajnijih objekata iz bogate ostavštine Gazi Husrev-bega.

To je prva džamija u svijetu koja je dobila električno osvjetljenje 1898. godine.

Prilikom napada vojske Eugena Savojskog na Sarajevo, pokušali su srušiti džamiju tako sto su izvalili jedan stub na trijemu i očekivali da se ostali stubovi sami sruše.

Obzirom da se to nije desilo odustali su od pokušaja. Kao rezultat, danas, taj stub stoji nakrivo.

Upoznajte Sarajevo uz ove članke:

DRUGI UPRAVO ČITAJU

spot_img

Možda vas zanima