back to top

Festival “Baščaršijske noći”

Javna ustanova Bosanski kulturni centar Kantona Sarajevo je izvršni producent Festivala “Baščaršijske noći”.

“Baščaršijske noći” su se održavale i prije rata – agresije na Sarajevo i BiH, ali sporadično od slučaja do slučaja.

Bila je to, ustvari,”Baščaršijska noć” gdje se u toku jedne noći održavalo 15-20 raznih kulurnih programa na raznim prostorima.

Osnove “Baščaršijskih noći” su postavljene 1988. i 1989. godine. Tada je Sejfudin Tanović (1926 – 1999) filmski reditelj, pisac, kulturni radnik i iznad svega, zaljubljenik u Sarajevo i BiH, zajedno sa nekolicinom entuzijasta, ponovo pokrenuo “Baščašijske noći”.

I kad sam van Sarajeva
ja sanjam o Sarajevu.
i kad sam u Sarajevu
ja sanjam o Sarajevu…

Sejfudin Tanović,
Sarajevom, tiho… 1988.

Tadašnja koncepcija je zadržana i poslije rata kada “Baščaršijske noći” prerastaju u veliki medjunarodni festival kulture sa trajanjem od čitavih mjesec dana.

Festival Baščaršijske noći je projekat internacionalne kulturne saradnje, tradicionalni je ljetni festival grada Sarajeva, a održava se svake godine u periodu od 01. do 31. jula.

Do sada su održana 22 festivala na različitim lokacijama u Sarajevu, a akcenat je uvijek na jednoj centralnoj pozornici koja je niz godina bila plato preko puta Vijećnice.

Karakteristika festivala, pored dužine trajanja, je veliki broj zemalja učesnica i raznovrsnost programa.

U programu su zastupljeni različiti segmenti umjetnosti: opera, balet, savremeni ples, klasična i savremena muzika, pozorišne predstave, književne večeri, programi za djecu, filmske projekcije i folklorni sadržaji.

Zahvaljujući visokom kvalitetu programa, atraktivnim otvorenim i zatvorenim prostorima i besplatnom ulazu, svi programi bilježe veliku posjećenost.

Tokom mjesec dana održi se 30 raznih kulturnih programa koje posjeti cca 150.000 posjetilaca.

Uz domaće ansamble i umjetnike, te gostovanja evropskih i svjetskih grupa i pojedinaca, Sarajevo – glavni grad Bosne i Hercegovine – svakoga jula postaje istinski centar kulture, kada čitav grad odiše jednom posebnom “festivalskom” atmosferom.

Svake godine “Baščaršijske noći” počinju 1. jula tradicionalnim koncertom Sarajevske filharmonije uz učešće dirigenta i umjetnika iz Evrope.

festival “baščaršijske noći”
Festival “Baščaršijske noći”

18 festivala Baščaršijske noći

Do sada je održano 18 festivala 1996/2013. Teško je, od preko 500 programa koji su održani za proteklih petnaest godina  i koje je posjetilo više od 1 milion gledalaca, izdvojiti neke posebne.

Pogotovo što se radi o različitim programima iz raznih oblasti kulture pa ih je i zbog toga teško porediti.

Ipak, treba istaknuti gostovanja nekih svjetski poznatih ansambala i umjetnika: Joan Baez, The Kelly Family, Derviši iz Konje, Mustafa Sandal, Džoni Logan, David Wilde, Mađarski ciganski ansambl “Rajko”, Indijska plesna grupa Aditi Mangaldas, Manu Chao, Stefan Milenković, Svjetski orkestar muzičke omladine, Mediteranska filharmonija, Državni simfonijski orkestar mladih iz Bremena, Simfonijski orkestar Kairo, Yildiz Ibrahimova, Ansambl latinoameričkih plesova iz Čilea, The Fry Street Quartet, Donski kozaci, Marco de Santi, Đorđe Balašević, Zvonko Bogdan, Edin Karamazov, Zabranjeno Pušenje, Goran Karan, Ksenija Janković, Mostar Sevdah Reunion, Jadranka Stojaković, Damir Imamović, Halid Bešlić, Hanka Paldum, dva velika koncerta Dine Merlina kod Vječne vatre i na stadionu Koševo, Boris Lenko, Alma Flammersberger, The Beat Fleet-TBF, Massimo Savić, Haris Džinović, Burhan Šaban…

Izveden je i veliki broj premijernih pozorišnih predstava: Izbjeglice, Baš – Baščaršija, Omer za naćvama, Sarajevski tabut, “Premijera”, Romeo i Julija (koprodukcija sa MESS-om), Omer paša Latas, …, kao i opere i baletne predstave: Cavaleria Rusticana, Vesela udovica, i baleti Bolero, Appasionato i Katarina, bosanska kraljica.

Međutim, po mnogima najveći muzički događaj svih ovih godina je bio koncert Dine Merlina na stadionu Koševo koji se organizirao u okviru “Baščaršijskih noći 2000” (31. juli 2000.). Bilo je to nezaboravno veče za cca 80.000 posjetilaca, što je bio i apsolutni rekord stadiona.

festival “baščaršijske noći”
Festival “Baščaršijske noći”

Lokacije na kojima se festival održava

Neke od lokacija na kojima se festival ”Baščaršijske noći’ održava su:

  • Trg ispred Vijećnice;
  • Kino Bosna;
  • Spomen park Vraca;
  • Metalac;
  • Bosanski kulturni centar.
festival “baščaršijske noći”
furaj.ba

Bosanski kulturni centar

Izvršni organizator festivala je Bosanski kulturni centar. BKC ima posebnu ulogu kada je u pitanju očuvanje kulturne scene u Bosni i Hercegovni. Zbog toga je važno upoznati historijat ove ustanove.

Godine 1948. Jevrejska zajednica gradu Sarajevu poklanja Templ, za potrebe kulturnih dešavanja i manifestacija.

Rekonstrukcija Templa povjerena je arhitekti Ivanu Štrausu koji je građevinu prilagodio novim potrebama grada. 

Umjesto hrama Štraus renoviranjem i nadogradnjom kreira zgradu kulture, tada Radničkog univerziteta ”Đuro Đaković”, sa najakustičnijom koncertnom dvoranom na prostorima bivše Jugoslavije, kapaciteta 854 sjedećih mjesta.

U atriju građevine postavljena je kamena menora Zlatka Ugljena kao simbol i obilježje viševjekovnog prisustva Jevreja u Sarajevu.

Od 1993. godine institucija mijenja naziv u Bosanski kulturni centar Sarajevo (BKC), a glavni cilj i zadatak mu je bio doprinos razvoja kulture, umjetnosti i kulturnog života Sarajeva.

U aprilu 2015. godine BKC se spaja sa institucijama Sarajevo Art i Collegium Artisticum te dobija naziv Javna ustanova Centar za kulturu Kantona Sarajevo, da bi 2017. godine u konačnici postala Javna ustanova Bosanski kulturni centar Kantona Sarajevo.

Danas u prostorijama JU BKC KS građani Sarajeva mogu pratiti bogat kulturno-umjetnički sadržaj koji čine pozorišne predstave za djecu i odrasle, koncerti klasične i savremene muzike, izložbe, promocije knjiga i izdavaštva te filmske projekcije, a svojim prostornim kapacitetom pruža mogućnost održavanja konferencija, panel diskusija, različitih festivala, performansa i sličnih manifestacija.

Preporuka

DRUGI UPRAVO ČITAJU

spot_img

Možda vas zanima